Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim pentru contabil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim pentru contabil

Buna ziua,

As dori sa stiu care este salariul minim cu care o persoana poate fi incadrata in cartea de munca cu functia de contabil.

Multumesc!
Incadrarea pentru functia de contabil presupune a fi absolvent de studii medii si poate fi incadrat cu salariul minim pe economie, care este in momentul de fata 720 RON.
Functia de economist presupune sa fi absolvent de studii superioare, caz in care salariul minim va fi de 1200 RON.
Potrivit CCMUNN , valabil in perioada 2007-2010 , este prevazut ca :
Articolul 40.(1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.

40.(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.

40.(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.

Deci asta inseamna ca un contabil cu studii medii va avea un coeficient de 1,2 din salariul minim pe economie , iar unul care semneaza bilantul va avea studii superioare si deci un coeficient de 2 .
ava_b a scris:

...si reformulez...

Poate fi platita o persoana in functia de contabil cu salariul minim pe economie?

Nu poate fi platita o persoana in functia de contabil cu salariul minim pe economie.
:oops:este cel putin jenant ca un contabil sa fie platit cu salariul minim pe economie :((, nu stiu cine ar accepta asa ceva insa sunt sigura ca si serviciile vor avea aceeasi calitate minina ... la fel ca si salariul minim de 720lei brut:-/

:coffee:
Rusinica celor care "ofera" unui contabil salariul minim pe economie:(
Oricum, cei de la ITM nu vor accepta un contract de munca cu o functie de contabil si cu un salariu minim pe economie ( 600 lei-daca la acest minim v-ati referit)