Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... THC la volan: testul la salivă nu reflectă ce am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

THC la volan: testul la salivă nu reflectă ce am consumat, care pot fi consecințele?

Bună ziua.

Sunt un nou membru al acestei comunitati datorita experientei mele de aseara, 12 octombrie. Si anume, eram cu un amic si prietena lui in mașina (aceasta este înscrisă pe numele tatalui meu) iar un echipaj de politie a venit "pe noi" , sa spun asa. Acestia mi au cerut, atat mie cat si prietenilor mei, actele cât si documentele masini.
Ulterior m au intrebat daca exista anume substante interzise in masina. Raspunsul meu a fost negativ si i am lasat sa parchezitioneze masina (dupa ce am fost si noi perchezitionati). Drăguții de ei au gasit pe prietenul meu in jur de 0.2 grame de Cannabis. Am fost la secție, am dat declarații, am recunoscut toți ca substanta ii apartine prietenului meu.

Aceștia m au intrebat daca am consumat și eu, si le am spus ca nu sunt sub influenta a niciunei substante, nici alcool. Țin sa precizez ca sunt consumator ocazional (doar de canabis)dar niciodata nu am consumat la volanul unui autoturism.
Ultima oara am consumat pe 10 octombrie, in conditii totale de siguranta, pe canapea acasa la prietenul găsit cu substanta in cauza.

Testul de saliva facut la sectie, a aratat pozitiv la thc dar si pozitiv (fals pozitiv pentru ca nu am consumat niciodata) la cocaina, amfetamina dar si ketonal. Aceștia m au dus la un spital sa mi recolteze probe de sange si urina iar acestea vor fi trimise la IML.

Si acum va intreb, ce pot face in aceasta situatie? Cum pot ramane fara permis in conditiile in care eu eram perfect lucid, treaz, orientat ETC si foarte cooperant cu organele de politie?Pot ramane fara permis astazi, daca eu am consumat acum 4-5 zile o amarata de tigara cu tutun si canabis ? Mi se pare ireal.

Va multumesc in avans pentru sprijin si tin sa precizez ca nu am avut nici un antecedent, nici cu substantele, nici cu permisul auto mai putin avertismente si amenzi pentru centura si viteza.
Manuela Rășină, administrator
Va trebui sa asteptati rezultatul analizelor la IML. In functie de acestea se va decide de catre procuror/ politie ce va urma.
Daca în cazul consumului de alcool, legiuitorul a stabilit o limita a îmbibației alcoolice de 0,80 g/l alcool pur în sange dincolo de care fapta constituie infracțiune, așa încât la stabilirea gravității în concret a faptei și la individualizarea judiciară a pedepsei este avut în vedere și un criteriu obiectiv, respectiv valoarea mai mică sau mai mare a alcoolemiei stabilite în cauză, in situația consumului de substanțe psihoactive, nu este stabilită o valoare a concentrației care sa aiba relevanta penala, simplul consum urmat de conducerea autovehiculului pe drumurile publice constituind infracțiune.
Pentru a dovedi, însă, gravitatea concretă a faptei, care sa justifice aplicarea unei sancțiuni mai aspre sau alegerea unui alt regim de executare a pedepsei, trebuie stabilit dacă în concret fapta a prezentat un pericol mai mare prin raportare atât la valorile din buletinul de analiză toxicologică, dar și la alte elemente de fapt, cum ar fi starea inculpatului la momentul depistării în trafic (de exemplu conștient-neconștient, pupile dilatate, respirație greoaie, aptitudinea de a urma cu succes anumite teste simple de echilibru, etc).
In exercitarea dreptului la aparare, suspectul/inculpatul, poate solicita o expertiza la INML care sa stabileasca in raport de concentrația de tetrahydrocannabinolului depistată, dacă respectiva concentrație de tetrahydrocannabinol poate fi rezultatul unui consum anterior si daca această concentrație poate duce la alterarea capacității de atenție și concentrare necesare conducerii unui autovehicul etc.
Asigurati-va apararea.

Păi ți-a iesit dupa 5 zile pozitiv saliva??

dropz1337 a scris:

Bună ziua.

Sunt un nou membru al acestei comunitati datorita experientei mele de aseara, 12 octombrie. Si anume, eram cu un amic si prietena lui in mașina (aceasta este înscrisă pe numele tatalui meu) iar un echipaj de politie a venit "pe noi" , sa spun asa. Acestia mi au cerut, atat mie cat si prietenilor mei, actele cât si documentele masini.
Ulterior m au intrebat daca exista anume substante interzise in masina. Raspunsul meu a fost negativ si i am lasat sa parchezitioneze masina (dupa ce am fost si noi perchezitionati). Drăguții de ei au gasit pe prietenul meu in jur de 0.2 grame de Cannabis. Am fost la secție, am dat declarații, am recunoscut toți ca substanta ii apartine prietenului meu.

Aceștia m au intrebat daca am consumat și eu, si le am spus ca nu sunt sub influenta a niciunei substante, nici alcool. Țin sa precizez ca sunt consumator ocazional (doar de canabis)dar niciodata nu am consumat la volanul unui autoturism.
Ultima oara am consumat pe 10 octombrie, in conditii totale de siguranta, pe canapea acasa la prietenul găsit cu substanta in cauza.

Testul de saliva facut la sectie, a aratat pozitiv la thc dar si pozitiv (fals pozitiv pentru ca nu am consumat niciodata) la cocaina, amfetamina dar si ketonal. Aceștia m au dus la un spital sa mi recolteze probe de sange si urina iar acestea vor fi trimise la IML.

Si acum va intreb, ce pot face in aceasta situatie? Cum pot ramane fara permis in conditiile in care eu eram perfect lucid, treaz, orientat ETC si foarte cooperant cu organele de politie?Pot ramane fara permis astazi, daca eu am consumat acum 4-5 zile o amarata de tigara cu tutun si canabis ? Mi se pare ireal.

Va multumesc in avans pentru sprijin si tin sa precizez ca nu am avut nici un antecedent, nici cu substantele, nici cu permisul auto mai putin avertismente si amenzi pentru centura si viteza.

Iese pozitiv chiar pana la 60 de zile de la consum. Asa a spus un domn politist
Cat tia iesit in sânge ca aștept si eu rezultatele de la INML si e in zadar??De la o scara la cat iese? Cum esti trecut pe fb. Sa ma sfatuiesti si pe mine dacă ați mai multe amanunte as fi recunoscător o zi buna

dropz1337 a scris:

Iese pozitiv chiar pana la 60 de zile de la consum. Asa a spus un domn politist