Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine stabileste majorarea salariului presedintelui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine stabileste majorarea salariului presedintelui asociatiei de proprietari?

Conform Legii nr. 196/2018 , cap. V, art. 58, (1)
"Presedintele asociatiei de proprietari si membrii comitetului executiv pot fi remunerati pe baza unui contract de mandat, conform hotararii adunarii generale a proprietarilor, consemnata in procesul-verbal."
As vrea sa stiu in ce cadru se stabileste cresterea salariului cu care este platit presedintele: in sedinta comitetului executiv sau in adunarea generala.
Dar salariul administratorului si al femeii de serviciu?
Multumesc.
GeorgetaAnca, utilizator
ART. 53
Adunarea generala a proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
d) adopta si modifica bugetul de venituri si cheltuieli;
g) adopta hotarari asupra fondului anual de salarii si indemnizatii;
h) adopta hotarari asupra cuantumului indemnizatiilor, precum si asupra numarului si functiilor personalului incadrat cu contract individual de munca sau contract de prestari servicii in cadrul asociatiei de proprietari pentru buna administrare, gestionare si functionare a condominiului, dar si asupra valorii si a modalitatilor de contractare, in limita bugetului de venituri si cheltuieli;
ART. 53
Adunarea generala a proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
d) adopta si modifica bugetul de venituri si cheltuieli;
g) adopta hotarari asupra fondului anual de salarii si indemnizatii;
h) adopta hotarari asupra cuantumului indemnizatiilor, precum si asupra numarului si functiilor personalului incadrat cu contract individual de munca sau contract de prestari servicii in cadrul asociatiei de proprietari pentru buna administrare, gestionare si functionare a condominiului, dar si asupra valorii si a modalitatilor de contractare, in limita bugetului de venituri si cheltuieli;
@GeorgetaAnca,
Probabil ca din raspunsurile anterioare ati cam intele cum sta treaba cu - Cine stabileste majorarea salariului presedintelui asociatiei de proprietari? si mai ales cadrul...
As vrea sa adaug ceva foarte important:
Atat salariile cat si indemnizatiile se negociaza. Acum la ingrijitorul de cladiri (femeia de serviciu), se cam merge pe salariul minim brut pe tara garantat in plata, dar si functie de "frontul de lucru" si chiar nu cred ca cineva mai negociaza ceva...

In schimb, administratorul, presedintele , cenzorul - chiar negociaza in cadrul com. executiv si in aceasta baza se dimensioneaza si bugetul de venituri si cheltuieli care este discutat in AG. Ei, in AG se hotarasc in mod efectiv valorile sumelor pentru fiecare "entitate", insa de intocmit contractele le intocmeste presedintele com. ex.
Va spun de pe acum, ca se poarte tot felul de "discutii": vrem ca aceste contracte sa fie afisate, sa le vedem si noi... Ei nu se poate chiar asa. Va uitati in BVC, va uitati pe lista de plata si prin 2-3 calcule, observati care sunt valorile care va intereseaza.
Apropos; la dvs. la serviciu se afiseaza la avizier contractele de munca , statele de plata? Desigur ca nu sunt afisate. La as. prop. de ce ar fi afisate? Cui ar folosi aceste informatii, cand le puteti afla din alte surse, la fel de precise?
Succes!
@Adam Grecu,
Aveti dreptate cu afisatul contractelor, acelasi lucru l-am spus si eu intr-o sedinta de comitet. Raspunsul a fost ca fiecare proprietar din asociatie ne plateste salariile si trebuie sa stie ce bani da si cui si pentru ce... etc.
GeorgetaAnca, utilizator
Se pot afișa dar blura, acoperi cu ceva, partile ce tin de GDPR ( serie si numar C.I, CNP, adresa...).