Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Salut am fost depistat de poliția rutieră fumat la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Salut am fost depistat de poliția rutieră fumat la volan

Tin sa spun ca nu am alte antecendete sau coada.,am fost depistat cu 2 grame la mine pentru consum propriu mi sa facut test de tip drug test si a iesit pozitiv!
Intrebarea mea este ce se intampla cu permisul de conducere?
Va fi anulat ori restituit?
Stiu faptul ca se pedepsește conform legii. De la 1 la 5 ani!
Cum se va termina cu permisul anulat sau restituit?
Cine stie va rog sa dati un raspuns!

multumesc frumos ...
S-a inceput up in rem sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 336 alin. 2 c.p.
Cat dureaza cercetarile, veti avea dreptul de conducere suspendat.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Daca spuneti ca au gasit si 2 grame de marijuana la dvs, probabil s-au sesizat si sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 4 din Legea 143/2000.
In cazul acestei infractiuni, competenta de a efectua urmarirea penala este a DIICOT-ului.
Asigurati-va apararea.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Este cineva in stare sa imi raspunda?

Ghita000 a scris:

Tin sa spun ca nu am alte antecendete sau coada.,am fost depistat cu 2 grame la mine pentru consum propriu mi sa facut test de tip drug test si a iesit pozitiv!
Intrebarea mea este ce se intampla cu permisul de conducere?
Va fi anulat ori restituit?
Stiu faptul ca se pedepsește conform legii. De la 1 la 5 ani!
Cum se va termina cu permisul anulat sau restituit?
Cine stie va rog sa dati un raspuns!

multumesc frumos ...

Multumesc pt raspuns dar condamnat însemnând cu executare,sau suspendare?multumesc

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

S-a inceput up in rem sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 336 alin. 2 c.p.
Cat dureaza cercetarile, veti avea dreptul de conducere suspendat.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Daca spuneti ca au gasit si 2 grame de marijuana la dvs, probabil s-au sesizat si sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 4 din Legea 143/2000.
In cazul acestei infractiuni, competenta de a efectua urmarirea penala este a DIICOT-ului.
Asigurati-va apararea.

Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale. Daca nu sunteti recidivist nu ajungeti la puscarie.
Daca se dispune amanarea aplicarii pedepsei, conform art . 83 din Codul penal, permisul nu se anuleaza.

Daca se dispune suspendarea sub supraveghere, instanta anuleaza permisul de conducere, cu posibilitatea redoandirii in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.

(art. 91 din Codul penal ).

Poate fi incheiat cu procurorul un acord de recunoastere a invinuiri.

Procedura simplificata a recunoasterii invinuirii presupunerea recunoasterii faptelor retinute in rechizitoriu.

( faptele sunt recunoscute asa cum au fost ele retinute in rechizitoriu).

Judecata se va efectua in baza materialului probator administrat in etapa urmaririi penale a procesului penal.(probatoriilor nu vor fi contestate ).

Nu se va proceda la administrarea probatoriilor noi, cu exceptia inscrisurilor, depuse in vederea retinerii circumstantelor atenuante.

Pedeapsa prevazuta de lege este redusa cu 1 /3.

Succes!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat