Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii acordare concediu maternitate (pre/post natal)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii acordare concediu maternitate (pre/post natal)

Buna ziua,
Tocmai mi s-a comunicat de la locul de munca ca nu pot beneficia de concediul pre si post natal, intrucat nu am stagiul de cotizare de minim 6 luni.
Am lucrat in perioadele 21.05.2019- 03.06.2019 si 01.07.2019 - prezent.
Termenul de nastere este 26 nov.
Rog imi spuneti daca am vreo sansa cat de mica de a beneficia cele 126 zile platitie, sau daca mai pot face ceva de acum inainte.

La consultul preanestezic de saptamana trecuta mi-au dat concediu medical (cod 01) 6 zile, dar nici pe acela nu mi-l poate plati firma din acelasi motiv, ca nu am cotizat la sanatate ultimele 6 luni.

Astfel ca imi pun intrebarea - odata intrata in lauzie (cele 42 zile obligatorii, neplatite in cazul meu), si apoi in CCC, voi ramane neasigurata? De ex momentan am dureri groaznice de genunchi, din cauza sarcinii, dupa nastere trebuie sa imi fac investigatii, inteleg ca trebuie sa platesc tot pt ca nu am 6 luni de cotizatie la stat? Voi avea doar 5 luni de cotizatie - din iulie pana in noiembrie inclusiv, ce sa fac, sa imi cotizez individual si pt decembrie ca sa nu mai am problema cu stagiul cotizare ultimele 6 luni?
Va rog ajutor, nu vreau sa stau cei 2 ani acasa neasigurata, am multe investigatii de facut pe care le-am amanat ca sa nu afectez sarcina. Multumesc!
Buna ziua,
Si inainte de 21.05.2019 ce ocupatie ati avut?
Buna ziua,
Inainte de 21.05.2019 nu lucrasem din august 2018.
Si in periada Decembrie 2017-Noiembrie 2019 ce ocupatie ati avut?
Scuze daca ma repet,
Nu va repetati, in toate perioadele am fost angajata ca programator software (cod 251202) (mai putin perioada 21.05.2019- 03.06.2019 cand am lucrat ca receptionera la o clinica medicala).
Am mai fost angajata in perioada 15.08.2017 - 18.08.2018, tot ca programator.
Iar inainte de 15.08.2017, am avut cativa ani PFA pe cod caen 6202.
Multumesc frumos.
gabrjela, utilizator
Atunci o sa beneficiati de indemnizatia pentru concediul de crestere copil, cei doi ani...
Aveti in perioada Decembrie 2017-August 2018 9 luni lucrate la care se adauga cele de acum, vreo 5...
Angajatorul, cum bine a spus, nu aveti stagiul de cotizare pentru a va plati concediul maternal dar, imediat dupa nastere, puteti depune actele pentru Concediul de Crestere Copil, cei doi ani...
Actele necesare, ce trebuiesc depuse la primarie in termen de max. 60 de zile de la nastere, le gasiti in link-ul de mai jos, Art. 13
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator