Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare cumpărare sau donație
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare cumpărare sau donație

Buna ziua .Am o mătușă (sora mamei) care are o garsoniera într-un orășel (nu e foarte scumpa) si s-a gândit sa mi-o lase mie ,ea nu are nici soț si nici copii.
Ce act pot face cu ea ca sa nu fie atacabil de către nepoți sau frații ei ?
Eu ma gândeam daca pot face un act de vanzare -cumpărare cu o suma modica(ca un mic ajutor din partea mea )
Mulțumesc
Puteti incheia fie un testament (cu mentiunea ca la deces va trebui dezbatuta succesiunea). Fie un contract de intretinere, daca sunteti dispusa sa o ingrijiti.
Dar cel de donație ,nu este sigur ?
E sigur si cel de donatie
Mulțumesc