avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea unui autovehicul sub influenta substanțelor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea unui autovehicul sub influenta substanțelor

Bună ziua. Am o nelămurire ce ma macină de ceva timp. Am condus mașina sub influenta unor substanțe interzise. Din câte mi-a spus politia era canabis. Au găsit și asupra mea un pliculeț cu o cantitate foarte mica adică mai puțin de un gram. Mi-au luat permisu și mi-au întocmit dosar penal. Acum întrebarea mea este. Ce ar trebuii sa fac sa mișc lucrurile mai repede? Și din câte am înțeles contează și cât thc îți găsesc cei de la analize în corp? Nu am mai avut antecedente de genul! As dorii sa știu cam cât durează un astfel de proces pentru ca eu fără permis sunt ca și mort... Îmi regret enorm fapta și as vrea sa știu cum pot întra în posesia permisului din nou... Va rog din suflet sa îmi dați un sfat și cam cât timp va dura... Va mulțumesc pentru răbdare
Cel mai recent răspuns: Alexbz34@gmail.com , utilizator 22:04, 16 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din descrierea dvs inteleg ca vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunilor prev. de art. 336 alin. 2 c.p. si art. 4 din Legea 143/2000.
In ceea ce priveste competenta de solutionare in cazul infractiunii prev.de art. 4 din Legea 143/2000, aceasta apartine DIICOT.
Daca doriti solutionarea cu celeritate, solicitati in primul rand sa achitati dvs contravaloarea probelor biologice. Asigurati-va apararea.




Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Din descrierea dvs inteleg ca vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunilor prev. de art. 336 alin. 2 c.p. si art. 4 din Legea 143/2000.
In ceea ce priveste competenta de solutionare in cazul infractiunii prev.de art. 4 din Legea 143/2000, aceasta apartine DIICOT.
Daca doriti solutionarea cu celeritate, solicitati in primul rand sa achitati dvs contravaloarea probelor biologice. Asigurati-va apararea.






Va mulțumesc.. Deci cam la ce aplicare sa ma aștept? Am înțeles ca avocatul are dreptu și la amanarea pedepsei.. Ma pot încadra? Și cam care sunt șansele aproximative?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Daca nu sunteti recidivist, este posibil ce doriti dvs. Pentru eficentizarea sanselor dvs la o individualizare favorabila, angajati-va aparator si formulati impreuna cu acesta strategia apararii.
Ultima modificare: Duminică, 22 Decembrie 2019
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Daca nu sunteti recidivist, este posibil ce doriti dvs. Pentru eficentizarea sanselor dvs la o individualizare favorabila, angajati-va aparator si formulati impreuna cu acesta strategia apararii.




Nu sunt recidivist și nu am avut încă antecedente de genul. Sper sa iasă totul cu bine.. Îmi pun speranțele în Dumnezeu și în avocatul ce Urmează a ma reprezenta. Va, mulțumesc pentru timpul acordat. Doamne ajuta
Bună! Am revenit pentru ca sunt în situație imediat de 3 luni și nu am primit nici o înștiințare în legătură cu permisul! Am înțeles ca pot plăti niște analize. Ma puteți îndruma cu un sfat unde ar trebuii sa merg sa le pot plăti? Am fost la iml. Însă acolo mi s-a spus ca trebuie sa merg la politie sa le spun ca vreau sa plătesc analizele și sa revin la ei. Încă nu am fost pentru ca nu prea mi-a permis timpul. Am vorbit între timp și cu doamna avocat care se ocupa de cazul meu. Dânsa mi-a spus sa stau în banca mea liniștit pentru ca dacă nu mi-a venit încă nici o înștiințare se poate ca dosarul sa fie clasat și atunci am scăpat! Va rog sa ma lămuriți dacă e posibil asa ceva. Reamintesc ca am fost prins la volanul unei mașini fiind sub influenta unor substanțe interzise mai exact canabis. Și având și la mine un plic cu un foarte mic gramaj. Va mulțumesc sper sa îmi răspundeți la întrebări

Alte discuții în legătură

Canabis la volan și deținere Andrei22121 Andrei22121 Salut , am foat depistat recent de un filtru al poliției conducând un autovehicul pe drumurile publice sub influența canabisului și mi a fost găsit și ... (vezi toată discuția)
Conducerea pe drumurile publice al unui autovehicul sub efectul substantelor psihoactive. mai precis pozitiv pe thc. Nicolae m ionut Nicolae m ionut Acum 3 luni la un control de rutina al pilitiei igpr a1 am fost testat cu aparatul etilotest iar rezultatul fiind zero(0). Dar nu aici e problema. Am fost ... (vezi toată discuția)
Salutare! GeorgeMarafet GeorgeMarafet Va salut, în data de 19 Octombrie 2018 am fost oprit de un filtru de politie unde am fost testat pentru alcool rezultatul a fost 00:00, după mai multe ... (vezi toată discuția)