Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct

problema mea e urmatoarea....in cazul unui contract de v-c cu drept de uzufruct proprietarul isi pierde viata dreptul de uzufruct inceteaza sau ramane valabil cu noul proprietar sau mostenitor?
Uzufructul este dreptul pe care il are o persoana, uzufructuarul, de a se folosi de un bun si de a-i culege fructele pe timpul vietii sale;dreptul de dispozitie asupra lucrului revenind nudului proprietar.
In cazul unui contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager , proprietarul detine nuda proprietate iar uzufructuarul detine posesia pe toata durata vietii sale. Chiar daca se instraineaza apartamentul , noul proprietar este obligat sa respecte dreptul de uzufruct viager al uzufructuarului.B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
decesul nudului proprietar nu afecteaza cu nimic situatia uzufructuarului .
mostenitorii defunctului vor trebui sa respecte dreptul uzufructuarului .
Dreptul de uzufruct nu e tinut de caracterul intuitu personae (cum e dreptul de uz , care e incesibil ).Asa incat , mostenitorii vor exercita poesia si folosinta asupra bunului asupra caruia s-a constituit uzufructul .
Domnule Grigore, uzufructul si posesia nu e acelasi lucru.
Ioana, nu inteleg: moare proprietarul nud, cum sa aiba uzufructul mostenitorii lui? Cred ca uzufructuarul isi vede de treaba si uzufruct, iar mostenitorii de nuda proprietate, nu?
Si uzufructul e chiar in considerarea persoanei, nu se face oricui si nu se tansfera pentru caz de moarte...