Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... procedura dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

procedura dosar penal

Buna ziua. Am formulat plangere penala pentru infractiuni de fals si uz de fals la Parchetul de pe langa Judecatorie.Plangerea penala a fost inaintata Politiei Municipale.La audieri nu am fost reprezentata de un avocat.In cadrul plangerii penale am solicitat realizarea expertizei grafoscopice.Dosarul a fost declinat de catre Parchetul de pe langa Judecatorie la Parchetul de pe langa Curtea de Apel (sunt documente intocmite, autentificate la notar).Am primit citatie de la Parchetul de pe langa Curtea de Apel.Citatia este pentru audiere?Este recomandat sa fiu insotita de un avocat la audiere?Multumesc
Nu stiu daca este recomandabil sa fiti asistat de avocat.
Cum considerati.

Poate ca ar fi indicat sa fie si un avocat pentru a se analiza in concret falsurile si de acesta.Sa isi spuna parerea.
Dar acest lucru se poate rezolva si pe calea unei consultante juridice.

avocat Claudiu Lascoschi
Buna seara dl av. Lascoschi.Multumesc f. mult pentru raspuns.Ca sa fiu mai explicita, citatia pe care am primit-o implica deplasarea intr-un alt judet decat cel de resedinta.Voi merge fara avocat, dar tot nu stiu ce implica aceasta "invitatie".Este pentru a da o declaratie?Care este procedura in asemeanea situatii?In cadrul acestui dosar am fost audiata de 2 ori la Politia Municipiului.Este necesara o declaratie si la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Bacau?Multumesc
Da, este necesara declaratia dvs.
Daca v-a chemat la parchet prin citatie trebuie sa mergeti.
Este posibil sa aveti dreptate si sa faca cercetari.

avocat Claudiu Lascoschi

Este posibil sa aveti dreptate si sa faca cercetari.

In plangerea penala depusa la Parchetul de pe langa Judecatorie am solicitat realizarea unei expertize grafoscopice.Aceasta expertiza este suportata de stat sau de catre persoana care o solicita?Care este valoarea unei expertize grafoscopice?
Cu stima
Daca se va dispune inceperea urmaririi penale o suporta statul, dar ei spun ca nu au fonduri...
Deci, daca va grabiti e posibil sa o suportati dvs.

Cuantumul onorariului expertului este stabilit de organul judiciar.

avocat Claudiu Lascoschi