Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... HELP...pot circula cu certificatul de grefa???
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

HELP...pot circula cu certificatul de grefa???

Salutari tuturor,

Am urmatoarea dilema, mi-a fost retinut permisul de conducere pentru depasirea coloanei la trecerea la nivel cale ferata pentru 30 de zile (irelevant - erau la 300m distanta si nu aveau cum sa ma vada), mi s-a intocmit procesul verbal ,am refuzat sa semnez si nu am recunoscut ,mi-au dat dovada de 15 zile, un avocat m-a sfatuit sa fac urmatoarea miscare:

1- sa stau astea 15 zile si in a 14-a zi (13-a, care e zi de lucru) sa merg cu dovada, copie ,CI,etc la judecatoria pe raza careia s-a intamplat si sa depun plangere impotriva BPR, sa contest procesul verbal.
2- judecatoria sa imi elibereze certificat de grefa si sa deschida dosarul stabilind termen ,procesul verbal devenind nul ,iar eu cu certificatul de grefa sa-mi pot ridica permisul de la Udriste, dar ATENTIE: Sa Nu o Fac...
3- intrebarea mea este , daca nu-l ridic pot sa circul cu certificatul de grefa ,daca ma opreste politia si le spun ca trebuie sa ajung sa-l ridic aratanu-le ca am facut plangere (copie dovada ,etc) e vreo problema ? Amicul meu avocat a zis ca pot face asta ca sa castig timp si ca sa pot sa circul ,iar avantaj as avea in cazul respingerii plangerii de catre judecatorie la termenul stabilit, cand se dispune retinerea permisului pt acele 30 de zile, permisul meu sa fie tot la politie si astfel voi figura ca nu l-am ridicat ,ispasindu-mi pedeapsa respectiva prin faptul ca a stat la ei (termenul am inteles ca-l pot da si peste 2-3-4 luni,acum cu sarbatorile de iarna) si sa-l pot ridica si circula ???

*treaba de la punctul 1. sa o fac cica sa pot castiga timp sa pot circula si de sarbatori.
*avocatul mi-a zis ca pot face contestatia chiar daca in acele 14 zile nu am primit PV-ul prin posta (avand pe dovada seria si nr acestuia..e corect?

Multumesc anticipat,
djay, utilizator
djay a scris:

(irelevant - erau la 300m distanta si nu aveau cum sa ma vada), mi s-a intocmit procesul verbal ,am refuzat sa semnez si nu am recunoscut ,mi-au dat dovada de 15 zile, un avocat m-a sfatuit sa fac urmatoarea miscare:

Doar 300 m? :D Cam "lunga" coloana (aprox. 60 de masini mici). Dar, o masina pe contrasens "se vede" si de la 2-3 km, cred :">
Ti-au dat dovada desi ai refuzat sa semnezi? Au fost de treaba, sa le dai o bere ;).
djay a scris:

2- judecatoria sa imi elibereze certificat de grefa si sa deschida dosarul stabilind termen ,procesul verbal devenind nul ,iar eu cu certificatul de grefa sa-mi pot ridica permisul de la Udriste, dar ATENTIE: Sa Nu o Fac...
3- intrebarea mea este , daca nu-l ridic pot sa circul cu certificatul de grefa ,daca ma opreste politia si le spun ca trebuie sa ajung sa-l ridic aratanu-le ca am facut plangere (copie dovada ,etc) e vreo problema ?

Prietene, schimba-ti avocatul ca te baga in belele B-) . Strict legal, nu ai ce cauta la volan fara permis sau dovada inlocuitoare. Dai de un agent mai legist care nu interpreteaza, ci aplica litera si cratima legii si ti se deschide dosar penal. Certificatul de grefa nu tine loc de permis si, pana la ridicarea permisului de la sectia emitenta, figurezi cu permis suspendat. Poti sa ai si 10 certificate de grefa ;).
La restul prostiilor expuse de "avocatul" tau nu mai comentez. :">
multumesc de raspuns ,

- distanta de 300 de m nu este distanta care am depasit-o eu ,eu eram la calea ferata unde erau oprite masini pe ambele sensuri pe 2 benzi , depasinda a 2-a banda (cca 4,5 masini) ma vedeau doar soferii opriti pe sensurile opuse, politia era in fata mea la mai bine de 300m (am masurat azi dimineata) - 400 chiar, nu ma vedeau si nici eu pe ei, in spatele meu a mai fost o masina ,un mertz, dupa ce a trecut trenul eu am plecat odata cu prima masina de pe banda 2 si mertz-ul in spatele meu ,pe mine m-a oprit ,pe el nu.
- sa zicem ca iau certificatul si imi ridic permisul si il utilizez pana se solutioneaza in instanta, imi puteti spune care ar fi sansele sa castig ?

Multumesc foarte mult,
madriann a scris:

djay a scris:

2- judecatoria sa imi elibereze certificat de grefa si sa deschida dosarul stabilind termen ,procesul verbal devenind nul ,iar eu cu certificatul de grefa sa-mi pot ridica permisul de la Udriste, dar ATENTIE: Sa Nu o Fac...
3- intrebarea mea este , daca nu-l ridic pot sa circul cu certificatul de grefa ,daca ma opreste politia si le spun ca trebuie sa ajung sa-l ridic aratanu-le ca am facut plangere (copie dovada ,etc) e vreo problema ?

Prietene, schimba-ti avocatul ca te baga in belele B-) . Strict legal, nu ai ce cauta la volan fara permis sau dovada inlocuitoare. Dai de un agent mai legist care nu interpreteaza, ci aplica litera si cratima legii si ti se deschide dosar penal. Certificatul de grefa nu tine loc de permis si, pana la ridicarea permisului de la sectia emitenta, figurezi cu permis suspendat. Poti sa ai si 10 certificate de grefa ;).
La restul prostiilor expuse de "avocatul" tau nu mai comentez. :">

=D>
Extrem de bine venite interventiile =D>

@djay
Sansele de castig depind de ce ai facut exact. Nu m-ar mira sa apari cumva si filmat pe caseta politiei.

Fa tu plangerea ca altfel nu ai voie sa circuli si neaparat asculta sfaturile lui madriann:D
pai ce am facut mai exact a fost cum am explicat mai sus cu referire la distanta ,ei erau departe pe mine nu ma vedeau decat cei de pe sensul opus ,cand i-am intrebat ce probe au , negand ca as fi comis-o , subinspectorul respectiv a zis ca stie el ,l-am intrebat de poza ,filmare ,nu a schitat nimic ca ar avea , era acolo cu 2-3 agenti de la comunitara ,zicea ca ii are pe ei ca martori ,dar cand a scris PV (colegul lui) nu i-a solicitat pe comunitari si nu a mai zis nimic, practic nu m-au vazut ,nici unul din ei ,cand m-au oprit erau ocupati facand glume proaste de o soferita pe care o oprisera (chestii porcoase & stuff)

- pana la urma pot face plangerea inainte sa primes PV-ul acasa? daca am seria si nr acestuia pe dovada?

Multam pt tot;)
djay, utilizator
Sper sa nu-mi iau avertisment pentru citate dar, la cat de alambicat scrii, trebuie sa o iau pe bucatele:

djay a scris:

....ei erau departe pe mine nu ma vedeau decat cei de pe sensul opus ,

La pariu ca erai foarte vizibil in oglinda retrovizoare stanga? :">
djay a scris:

cand i-am intrebat ce probe au , negand ca as fi comis-o , subinspectorul respectiv a zis ca stie el

O sa te dezamagesc, dar, din cate cunosc, in afara de radar sau alcoolemie sarcina probei cade in responsabilitatea contestatorului - adica a ta, presupunand ca vei contesta. Ai un martor credibil si e mentionat acest lucru in PV, aproape ai castigat. Nu ai martor, atunci PV-ul intocmit are credibilitate si ai pierdut.
Daca vrei sa mai tragi de timp si sa conduci de sarbatori, fa contestatie B-)
djay a scris:

- pana la urma pot face plangerea inainte sa primes PV-ul acasa? daca am seria si nr acestuia pe dovada?

Ntzzz. ..:"> De unde stii ce e scris acolo, daca nu l-ai semnat? Ai rabdare, poate se pierde pe drum sau, poate ai elemente noi de contestat, dupa ce primesti PV-ul acasa.