Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice de corecție pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice de corecție pensie

Soțul meu sa pensionat pe caz de boala in 20.11.2000 și a ieșit la limita de vârstă pe 25.01.2019 cu indice de corecție 0.00. E posibil sa nu aibă indice de corecție? Va mulțumesc anticipat.
Nu.
Decizie Curtii Constitutionale nr702/2019 publicata in MO 96/2020 precizeaza ca la trecerea la pensie de varsta a celui care a fost pensionat de invaliditate anterior aplicarii l263/2010 va beneficia de indice de corectie aplicat la data trecerii in pensie de varsta. Trebuie sa va adresati Casei de Pensie pentru indreptarea erorii de calcul .
Am apelat la casa de pensii și mi sa spus că soțul meu nu are drept de indice de corecție pentru că sa pensionat înainte de 2013. Va rog frumos să-mi spuneți ce indice ar fi trebuit să aiba daca are punctajul mediu anual de 1.19264, valoarea punctului de pensie 1.100 lei și număr total de puncte realizate 41.74247, indice de corecție 0.00. Data înscrierii inițiale la pensie a fost pe 01.10.2000, pensie de invaliditate și a ieșit la limita în 25.01.2019. Vă mulțumesc frumos
Decizia Curtii Constitutionale nr 702/2019 de abia pe data de 10,02,2020 a fost publicata in Monitorul Oficial, deci e recenta, precizeaza ca la trecerea la pensie de varsta a celui care a fost pensionat de invaliditate anterior aplicarii l 263/2010 va beneficia de indice de corectie aplicat la data trecerii in pensie de varsta, aceasta fiind inscrierea initiala la pensie si nu gresit cum au facut pana acum ca fiind considerata prima inscriere la pensie momentul cand s-a deschis dosar de pensie de invaliditate. Indicele de corectie ce se va aplica este cel pentru anul 2019 adica 1,20.
Depuneti solicitare de indreptarea greselii calculului in baza acestei decizii a Curtii Constitutionale care e obligatorie si general valabila
PRECIZĂRI

PRIVIND DECIZIA NR. 702 DIN 31.10.2019 A CURȚII CONSTITUȚIONALE A ROMÂNIEI

REFERITOARE LA INDICELE DE CORECȚIE PREVĂZUT LA ART. 170

DIN LEGEA NR.263/2010 PRIVIND SISTEMUL UNITAR DE PENSII PUBLICE

Din dorința de a aduce clarificările necesare asupra modului unitar de aplicare a prevederilor art. 170 din Legea nr.263/2010 după data de 10 februarie 2020, data publicării în Monitorul Oficial al României a Deciziei nr.702/2019 a Curții Constituționale, formulăm următoarele precizări cu caracter general:

Potrivit dispozițiilor art.147 alin. (4) din Constituția României, "Deciziile Curții Constituționale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii și au putere numai penstru viitor."
Decizia CCR are în vedere aplicarea indicelui de corecție prevăzut la art. 170 din Legea nr.263/2010 și în cazul persoanelor care au fost înscrise la pensie de invaliditate în temeiul Legii nr.19/2000 și care au îndeplinit, respectiv vor îndeplini condițiile pentru pensia de limită de vârstă în temeiul Legii nr.263/2010.
Valoarea indicelui de corecție care se va aplica la punctajul mediu anual, determinat în condițiile art. 95 din Legea nr.263/2010, este cea în vigoare la data la care s-au deschis, respectiv se vor deschide drepturile de pensie pentru limită de vârstă.
Pensiile de invaliditate acordate conform Legii nr.19/2000 și care au devenit pensii pentru limită de vârstă anterior datei de 10.02.2020 vor fi revizuite din oficiu. În situația în care cuantumul revizuit este mai mare decât cel aflat în plată, noile drepturi se acordă de la data de 10.02.2020.
În vederea aplicării întocmai a dispozițiilor Deciziei CCR, aplicația informatică de Stabiliri Prestații urmează a se modifica în mod corespunzător.