avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Factura neachitată.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Factura neachitată.

Bună ziua! Am vândut unui client niște produse cu factura fiscala, iar plata urma sa fie făcută cu ordin de plata. Stiindu-l client serios, am omis să trec termenul de plata pe factura. Au trecut deja 6 luni și nu-mi mai răspunde la telefon. Intenționez să mă adresez justiției, însă, dacă nu am trecut termenul scadent al facturii, ce șanse sunt să am câștig de cauză?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Cel mai recent răspuns: Alina #@# , utilizator 20:52, 3 Martie 2020
daca nu are alt termen trecut, data scadenta e ziua intocmirii facturii.
Buna seara ! In situatia in care nu aveti stipulat un termen de plata pe facture sau in cuprinsul contractului de vanzare -cumparare , creanta devine certa, lichida si exigibila de la momentul primirii acesteia de catre cumparator.
Mulțumesc mult pentru răspuns și pentru promptitudine!

CIOBOTARU LOREDANA - CABINET INDIVIDUAL DE AVOCATURA a scris:

Buna seara ! In situatia in care nu aveti stipulat un termen de plata pe facture sau in cuprinsul contractului de vanzare -cumparare , creanta devine certa, lichida si exigibila de la momentul primirii acesteia de catre cumparator.

Dupa cum s-a aratat deja, factura si-a aflat exigibilitatea la data comunicarii!
Pentru recuperarea creantei va puteti prevala de una dintre urmatoarele variante:
-cerere valoare redusa;
-procedura ordonantei de plata;
-actiune in raspundere civila delictuala.
In primele variante, creanta trebuie sa nu fie contestata dar prezinta avantajul unei taxe de timbru mai mici.

Multumesc! Voi apela la prima varianta.
Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Dupa cum s-a aratat deja, factura si-a aflat exigibilitatea la data comunicarii!
Pentru recuperarea creantei va puteti prevala de una dintre urmatoarele variante:
-cerere valoare redusa;
-procedura ordonantei de plata;
-actiune in raspundere civila delictuala.
In primele variante, creanta trebuie sa nu fie contestata dar prezinta avantajul unei taxe de timbru mai mici.

Alte discuții în legătură

Dovada factura larisarazvan larisarazvan Buna ziua O societate comerciala prestatoare de servicii(in acest caz salubrizare)emite facturi catre populatie in dublu exemplar . Casierii merg pe teren si ... (vezi toată discuția)
Facturi neachitate paul_2008 paul_2008 Buna-ziua, In anul 2008 am executat in baza unor comenzi succesive mai multe prestari de servicii catre o alta firma. Comenzile au fost onorate in ... (vezi toată discuția)
Este creanta certa? eugen82 eugen82 este o creanta certa un act scris de mina prin care o persoana recunoaste ca a imprumutat o suma de bani si ca se obliga sa plateasca la o data? (vezi toată discuția)