avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire cont pentru amenda
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire cont pentru amenda

Buna seara,
Am primit o notificare prin care sunt anunțată ca mi s-a pus poprire pe conturile bancare. Motivul? Amenda ratb in valoare de 100 lei și 24 lei penalități. Amenda am primit-o in 2012, am uitat cardul RATB acasă și aveam la mine doar chitanța pentru abonamentul RATB. Pana acum nu am primit nici o notificare de plata.
Aceasta amenda nu trebuia sa se prescrie in termen de 5 ani?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 08:31, 9 Martie 2020
Buna seara.
Da, amenda este prescrisa.
Dar, prescrierea nu opereaza de drept; ea trebuie sa fie constatata de instanta printr-o hotarare judecatoreasca.
Aveti termen 15 zile sa depuneti contestatie la executare.
Cine a instituit poprirea ?
Din mesajul primit de la banca inteleg ca poprirea este instituita de D.I.T.L sector 2.
ok, la ei depuneti contestatia.
Multumesc

Alte discuții în legătură

Executare silita, credit neplatit IonCristescu IonCristescu Buna seara, In anul 2010 am luat un credit bancar , firma pentru care lucram la foarte scurt timp si-a inchis portile iar eu am fost nevoit sa plec din tara ... (vezi toată discuția)
Se poate prescrie datoria mea? andreeapiringer andreeapiringer Bună ziua! Am o datorie la o banca de 6000E. Creditul a fost făcut în 2008, Din 2009 nu am mai plătit absolut nimic. Azi am primit prin posta o executare ... (vezi toată discuția)
Amenda circulatie dupa 13 ani nichi4u nichi4u Buna ziua.Am primit zilele trecute un titlu executoriu + somatie pentru o amenda \"neplatita\" din anul 2003.Eu nu imi aduc aminte nici cand am luat amenda si ... (vezi toată discuția)