Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire cont pentru amenda
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire cont pentru amenda

Buna seara,
Am primit o notificare prin care sunt anunțată ca mi s-a pus poprire pe conturile bancare. Motivul? Amenda ratb in valoare de 100 lei și 24 lei penalități. Amenda am primit-o in 2012, am uitat cardul RATB acasă și aveam la mine doar chitanța pentru abonamentul RATB. Pana acum nu am primit nici o notificare de plata.
Aceasta amenda nu trebuia sa se prescrie in termen de 5 ani?
Multumesc,
Buna seara.
Da, amenda este prescrisa.
Dar, prescrierea nu opereaza de drept; ea trebuie sa fie constatata de instanta printr-o hotarare judecatoreasca.
Aveti termen 15 zile sa depuneti contestatie la executare.
Cine a instituit poprirea ?
Din mesajul primit de la banca inteleg ca poprirea este instituita de D.I.T.L sector 2.
ok, la ei depuneti contestatia.
Multumesc