Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procesul de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procesul de succesiune

Situatie:

Cetatean Belgian (W), cu rezidenta in Romania, angajat in Romania (cu certificat de inregistrare si CNP).
Nu este casatorit.
Are un copil minor, nascut in Belgia; fara certificat de nastere in Romania.

Cetateanul W este asociat la compania A, companie romaneasca SRL in Romania, unde detine 25%. Restul de 75% este detinut de o entitate juridica din Belgia ( entitatea C).

Entitatea B, entitate juridica din Belgia: compania B are contractele semnate cu clientii. compania A nu are contracte semnate direct cu niciun client.
Intre compania A si compania B exista un contract cadru semnat de presatari servicii.

Cetateanul W este asociat la compania D, companie romaneasca SRL, unde detine 90%, iar mama copilului detine 10%, cu drept de semnatura in compania D.
Compania D este administratorul companiei A.

Contractul cadru intre societatea A si B, nu contine informatii despre derularea lucrurilor in cazul in care asociatul W moare.

Intrebari:
1. Ce se intampla daca asociatul W moare?
• Care lege de succesiune se aplica?
o Romania
o Belgia
• Cui ii revine partea de 25% din compania A?
• Cui ii revine partea de 90% din compania D?
• In Belgia se aplica un posibil existent testament, in Romania nu?
• Daca se aplica legea de succesiune din Romania, in ce consta si care sunt pasii ce trebuie urmati?

Multumesc
Emilia Marc, utilizator