avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procesul de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procesul de succesiune

Situatie:

Cetatean Belgian (W), cu rezidenta in Romania, angajat in Romania (cu certificat de inregistrare si CNP).
Nu este casatorit.
Are un copil minor, nascut in Belgia; fara certificat de nastere in Romania.

Cetateanul W este asociat la compania A, companie romaneasca SRL in Romania, unde detine 25%. Restul de 75% este detinut de o entitate juridica din Belgia ( entitatea C).

Entitatea B, entitate juridica din Belgia: compania B are contractele semnate cu clientii. compania A nu are contracte semnate direct cu niciun client.
Intre compania A si compania B exista un contract cadru semnat de presatari servicii.

Cetateanul W este asociat la compania D, companie romaneasca SRL, unde detine 90%, iar mama copilului detine 10%, cu drept de semnatura in compania D.
Compania D este administratorul companiei A.

Contractul cadru intre societatea A si B, nu contine informatii despre derularea lucrurilor in cazul in care asociatul W moare.

Intrebari:
1. Ce se intampla daca asociatul W moare?
• Care lege de succesiune se aplica?
o Romania
o Belgia
• Cui ii revine partea de 25% din compania A?
• Cui ii revine partea de 90% din compania D?
• In Belgia se aplica un posibil existent testament, in Romania nu?
• Daca se aplica legea de succesiune din Romania, in ce consta si care sunt pasii ce trebuie urmati?

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 23 Martie 2020
Emilia Marc, utilizator

Alte discuții în legătură

Seconded employee agreement ramiha ramiha Buna ziua, Mi s-a ivit o oportunitate de a lucra la o firma din Belgia si am inteles de la potentialul angajator ca taxele ar fi mai mici cu un contract de ... (vezi toată discuția)
Societate de drept comun fara personalitate juridica - asociat in srl? Anca Miron Anca Miron Buna ziua tuturor, De cateva zile imi storc creierii cu urmatoarea speta si nu reusesc sa o solutionez nicicum... Am o societate de drept comun fara ... (vezi toată discuția)
Aplicare cod civil din romania în cazul unui contract de parteneriat civil cetățean român- cetățean belgian. cum se va reflecta acest contract în determinarea rezervei succesorale? cv22 cv22 Buna ziua. Sunt cetatean roman care detin proprietati in Romania si Belgia. In Romania nu sunt casatorit, in Belgia am un contract de parteneriat civil (de ... (vezi toată discuția)