Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Deplasarea pentru realizarea de activități agricole
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Deplasarea pentru realizarea de activități agricole

In lipsa unor precizari legate de aceasta exceptie nu imi dau seama daca se aplica in cazul meu din doua motive:
1. productia este pentru consum propriu
2. terenul se afla intr-o alta localitate (la aprox. 20km pe care i-as parcurge cu masina personala).
Pot sa fac aceasta deplasare cu declaratia pe propria raspundere? Pot sa fiu insotit de alte persoane (membri ai familiei)?
In OM 3/2020 se specifica ca excepții::

h) deplasarea pentru realizarea de activități agricole;
i) deplasarea producătorilor agricoli pentru comercializarea de produse agroalimentare.

De unde se deduce ca se face diferentierea intre producatori agricoli si persoane care realizeaza activități agricole pt consum propriu. Si de asemenea nu se face referire la distante in OM 3/2020.

Referitor la membrii familiei, in OM 2/2020 se specifica:

Art. 3. -

(1) Circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei se efectuează numai cu respectarea măsurilor generale de prevenire a răspândirii COVID-19 și evitarea formării oricărui grup de persoane.

(2) Prin formarea unui grup de persoane se înțelege alăturarea unui număr mai mare de 3 persoane care nu locuiesc împreună.

Deci eu sunt de parere ca puteti sa va deplasati in baza declaratiei pe propria raspundere, inclusiv sa fiti insotit de membrii familiei (care au si ei declaratia pe propria raspundere si actul de identitate), cu respectarea art 3 de mai sus.

Totusi puteti sa va interesati la organele statului pt o informatie mai avizata, pt ca ce am scris eu mai sus este doar o parere.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna ziua !! Mă puteți ajuta și pe mine cu un răspuns? Locuiesc la bloc ,dar am și o curte in aceeași localitate la o distanță de 1 km de bloc .Acolo am animale ,legume pentru consum propriu .Ce pot bifa pe declarația pe proprie răspundere ,ca sa nu primesc amenda ?? Acolo unde am curtea nu locuiește nimeni și trebuie mers zilnic pentru a îngriji animalele și pentru a cultiva legume .Multumesc !!
Adii123, utilizator
Bifati "6. realizarea de activități agricole;"
Stimate domn,

Deplasarile in scopul de a realiza anumie activitati agricole sunt permise,conform legislatiei aplicabile.

Declaratia pe proprie raspundere este obligatorie.

Aceasta trebuie sa fie una clara, detaliata, chiar cu mentionarea rutei pe care o veti parcurge de la domiciliul dumneavoastra(pe care il precizati) pana in localitatea unde veti presta activitatea agricole.

Mentionati[i] tipul activitatii agricole prestate, precum si durata estimativa a acesteia.

Daca detineti vreun titlu de proprietate, care atesta faptul ca detineti un teren in zona rurala, il puteti prezenta organelor judiciare.

Orice inscris doveditor poate fi relevant, poate sa ateste informatiile consemnate in declaratia pe proprie raspundere.

Nu trebuie sa formati un grup mai mare de trei persoane, care nu sunt membri de familie.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Trebuie sa bifez 6 , “realizarea de activități agricole “ ,iar acolo unde sunt “.............” sa scriu ca mă duc la animale și sa cultiv legume ?? Se încadrează la “activități agricole” ?? As mai avea o nelămurire in afara de asta ,pot bifa doua urgente pe aceeași foaie ?? Mulțumesc mult pentru ajutor !!
Adii123, utilizator