Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Angajare romani in strainatate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Angajare romani in strainatate

Heeelp!! O societate X romana angajeaza lucratori romani.O societate straina din Europa subcontracteaza lucrari cu societatea romana X.
1. Pe ce baza pleaca lucratorii in strainatate? Ce acte le trebuie si cine se ocupa din cadrul Min. Muncii?
2.Impozitele, asigurarile sociale, le plateste firma din Rom? ...
3.Ce e mai bine, pentru a se plati cele mai mici impoz, taxe: sa faca subcontractare servicii intre firme sau firma din Rom sa-i detaseze in strainatate?
4.Se poate ca o firma din Rom sa lucreze direct cu o firma din strainatate? Atunci se platesc impozite, asigurari in Rom sau in tara in care lucreaza?
5.Stiti cumva ce legislatie se aplica exact la noi...Cam care sunt pasii, cat dureaza, le trebuie permis de munca in strainatate pt. fiecare angajat in parte, ce implica?
spune in ce tara vrei sa-i trimiti si poate iti voi putea da unele lamuriri.
In Franta vrem...dar nu stim daca sa constituim societate romana aici sau daca societatea din Franta sa ii angajeze direct. Cred ca prima solutie ar putea fi mai buna.Ideea este sa se poata folosi facilitatile privind impozitul si asigurarile sociale din Romania....
Am nevoie tare urgent de informatii...Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Sfatul meu este sa incepeti cu inceputul : creati o soc com cu obiect de activitate ca cel pe care il veti face in Franta, apoi incheiati contract de prestari servicii cu partenerul strain, dupa care, recrutati si angajati muncitorii cu contracte de munca pe durata nedeterminata si pentru fiecare muncitor obtineti dreptul de a munci in Franta (despre cum se face aceasta, va voi spune prin mesaj privat).