avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere in aceasta perioada
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere in aceasta perioada

Am primit o notificare in care sunt anuntata ca incepand cu data de 13.04.2020 voi intra in preaviz deoarece nu mai au nevoie de serviciile mele ca au desfiintat postul. Ii pot da in judecata. Mentionez ca este firma privata.
Ultima modificare: Marți, 14 Aprilie 2020
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:39, 15 Aprilie 2020
De ce doriti sa ii dati in judecata?
II puteti actiona in judecata.... contestarea deciziei de concediere o puteti depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul.
termen : 45 de zile de la data comunicarii deciziei.

In general, contestarea deciziei de concediere se poate face pentru :
- neindeplinirea conditiilor de fond;
- neindeplinirea conditiilor de forma.
Ultima modificare: Marți, 14 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ce contesta????
Notificarea?!
Ultima modificare: Marți, 14 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
In mesaj scrie despre decizia de concediere...
In notificare mi se aduce la cunostinta ca incepan cu data de 13.04.2020 voi intra in preaviz sau co daca mai am zile de efectuat deorece postul pe care il ocup este desfiintat si nu are un alt post sa mi ofere pentru pregatirea mea. Voi primi sonaj.
Art 65 legea 53/2003
In schimb o pensionara ramas la servici cu atributiuni asemanatoare.

Ultima modificare: Miercuri, 15 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Notificare nr16.09.2016 Srb Srb Prietena mea a primit aceasta notificare,f ciudat ca este cu data de 16. \"Incepand cu data de 17.10.2016 postul xxx va fi desfiintat in temeiul prevederilor ... (vezi toată discuția)
Concediere abuziva david - adrian1 david - adrian1 am fost concediat ca urmare a desfiintarii postului de director economic din motive de restrangere a activitatii in conformitate cu art 65 codul muncii. actul ... (vezi toată discuția)