Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere in aceasta perioada
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere in aceasta perioada

Am primit o notificare in care sunt anuntata ca incepand cu data de 13.04.2020 voi intra in preaviz deoarece nu mai au nevoie de serviciile mele ca au desfiintat postul. Ii pot da in judecata. Mentionez ca este firma privata.
Manuela Rășină, administrator
De ce doriti sa ii dati in judecata?
II puteti actiona in judecata.... contestarea deciziei de concediere o puteti depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul.
termen : 45 de zile de la data comunicarii deciziei.

In general, contestarea deciziei de concediere se poate face pentru :
- neindeplinirea conditiilor de fond;
- neindeplinirea conditiilor de forma.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ce contesta????
Notificarea?!
Cornel Vasile, Consilier juridic
In mesaj scrie despre decizia de concediere...
In notificare mi se aduce la cunostinta ca incepan cu data de 13.04.2020 voi intra in preaviz sau co daca mai am zile de efectuat deorece postul pe care il ocup este desfiintat si nu are un alt post sa mi ofere pentru pregatirea mea. Voi primi sonaj.
Art 65 legea 53/2003
In schimb o pensionara ramas la servici cu atributiuni asemanatoare.

Cornel Vasile, Consilier juridic