avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... DU2020 - impozit venit si compensare pierdere din anii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

DU2020 - impozit venit si compensare pierdere din anii precedenti

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: am o pierdere fiscala de 5000 RON, veche din 2017, din transferul titlurilor de valoare (actiuni)

Anul acesta am un venit net (incadrat la Alte Surse, Alte Venituri) de 16000 RON.

Problema este ca un DU pot sa completez doar punctul 6 (I.1.1.B) Venit net anual, nu pot completa si campul 5. Pierderi din anii precedenti. Impozitul este calculat automat 10% din 16.000, adica 1600 RON.

Intrebarea este: eu completez acum doar venitul net si validez asa DU (iar din cei 1600 RON mi se vor scadea cei 500 ron, aferenti pierderii de 5000 RON din 2017)? Sau unde completez acum pierderea anterioara?

Multumesc mult!

Alte discuții în legătură

Calcul impozit venit du 2020 / probleme formular du xman_ghio xman_ghio Buna ziua! Dupa publicarea DU 2020 am incercat o simulare. Pentru venituri din alte surse, in sectiunea I.1.1.B.DATE PRIVIND IMPOZITUL ANUAL DATORAT am ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica persoana fizica xman_ghio xman_ghio Buna seara, va rog sa ma ajutati cu cateva nelamuriri legate de impozitul pe venit persoane fizice si depunerea declaratiei unice. In cursul anului 2019 am ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica 2018 aferenta an fiscal 2017. roflorin roflorin Buna ziua, Avand in vedere ca formularul de declaratie ptr anul fiscal 2017 nu are inserat campul \" Pierderi fiscale/nete reportate din anii precedenti\" cum ... (vezi toată discuția)