Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nulitate relativa sau absoluta???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nulitate relativa sau absoluta???

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti daca se poate:
imtr-un dosar aflat deja la curtea de apel sectia penala sa invocat de catre avocatul inculpatilor faptul ca anumite parti vatamate au fost fost citate viciat si in procesul de pe fond la tribunal cat si la primele termene la curte! Sa invocat acest motiv deoarece partile vatamate au fost citate la ultima adresa din Rominia desi ele au arata in declaratia olograma ca au domiciliu stabil in strainatate. Ce este de fapt nulitate relativa sau nulitate absoluta???
Nulitate absoluta.
Multumesc!
Se poare cere casare hotaririi tribunalului cu trimitere spre rejudecare? Ca instanta de la cutrea de apel a apreciat verbal ca motivul invocat este o nulitate relativa...
Daca se incalca dreptul la aparare este nulitate absoluta.
Daca a fost citat nelegal dar s-a prezentat la un anumit moment discutiile pot fi altele.
Daca nu a fost afectat in privinta drepturilor sale garantate din punct de vedere procedural se poate considera ca ar fi vorba de nulitate relativa.

avocat Claudiu Lascoschi
Consider ca este nulitate relativa si motiv de casare prevazut de art.385 indice 9 punctul 21
Daca se incalca dreptul la aparare considerati gresit.
Nici Curtea de Apel nu poate considera asa.
Probabil ca nu s-a incalcat dreptul la aparare si s-au aparat necorespunzator doar...

avocat Claudiu Lascoschi