Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Obligativitate purtare masca in spatii publice inchise
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Obligativitate purtare masca in spatii publice inchise

Buna ziua,

Este obligat un copil de 3 ani sa poarte masca intr-un spatiu public inchis,transport in comun etc?

Multumesc!
cum nu există derogări sau prevederi speciale pentru copii, răspunsul este da.
Da, asa imi pare si mie.
Ratiunea ar fi si aceea ca, in cazul in care un membru al familiei ar fi infectat ar fi si copilul infectat si ar transmite acesta virusul.
Deci, scopul legii este preventia transmiterii si nu purtarea mastii doar de anumiti destinatari.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Se pare ca s-a dat astazi un ordin de catre Ministerul Sanatatii precum copii mai mici de 5 ani sa nu fie obligati la purtarea mastii.Trebuie publicata in monitor masura pentru a fi aplicata.

Multumesc!
Guvernul.stie ce strategie intelege sa adopte.

Oricum, din punctul meu de vedere, virusul.a scapat de sub control, totul este aleatoriu si nu se mai poate controla.
Se putea controla tot daca se actiona foarte rapid si se izola virusul dar nicio tara din lume nu a stiut sa faca acest lucru iar acum este tardiv.
Buna seara,

Da, masca trebuie purtata, pentru a-l proteja pe respectivul copil, insa si pentru a -i proteja pe ceilalati.