Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar alcoolemie clasat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar alcoolemie clasat

Bună ziua!
Anul trecut, mai exact la data de 20.05.2019, am avut o neînțelegere și mi-a fost reținut permisul cu o alcoolemie de 0.53 în fiola, politia neavând probe dacă am condus sau nu, acestea fiind recoltate la câteva ore după momentul când se bănuia ca am condus.
Anul acesta, am auzit de la polițistul care se ocupa de dosarul meu ca acesta a fost clasat la procuratura încă din martie și ca urmează sa mi se restituie permisul.
Cum pot proceda sa îmi recuperez permisul mai repede?
Nu pot face altceva decât sa aștept?
Trebuie sa aveti ordonanta de clasare si dovada fara drept de circulatie.
Asta știu deja...
Dar nu înțeleg de ce ajunge asa de greu
A zis polițistul respectiv ca o sa dureze puțin pana o sa o primesc acasă, dar nu ma așteptam să treacă aproape o luna și sa nu primesc nimic

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuie sa aveti ordonanta de clasare si dovada fara drept de circulatie.

Cineva mi-a zis ca exista o cerere pentru comunicarea ordonanței de clasare
Este adevărat lucrul acesta?
Mergeti la Parchet sa va interesati sau trimiteti cerere sa va comunice stadiul cercetarilor.
salut in cat timp ti a ajuns pana la urma hotararea acasa ?