avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar alcoolemie clasat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar alcoolemie clasat

Bună ziua!
Anul trecut, mai exact la data de 20.05.2019, am avut o neînțelegere și mi-a fost reținut permisul cu o alcoolemie de 0.53 în fiola, politia neavând probe dacă am condus sau nu, acestea fiind recoltate la câteva ore după momentul când se bănuia ca am condus.
Anul acesta, am auzit de la polițistul care se ocupa de dosarul meu ca acesta a fost clasat la procuratura încă din martie și ca urmează sa mi se restituie permisul.
Cum pot proceda sa îmi recuperez permisul mai repede?
Nu pot face altceva decât sa aștept?
Cel mai recent răspuns: Bageac , utilizator 15:30, 20 Noiembrie 2020
Trebuie sa aveti ordonanta de clasare si dovada fara drept de circulatie.
Asta știu deja...
Dar nu înțeleg de ce ajunge asa de greu
A zis polițistul respectiv ca o sa dureze puțin pana o sa o primesc acasă, dar nu ma așteptam să treacă aproape o luna și sa nu primesc nimic

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuie sa aveti ordonanta de clasare si dovada fara drept de circulatie.

Cineva mi-a zis ca exista o cerere pentru comunicarea ordonanței de clasare
Este adevărat lucrul acesta?
Mergeti la Parchet sa va interesati sau trimiteti cerere sa va comunice stadiul cercetarilor.
salut in cat timp ti a ajuns pana la urma hotararea acasa ?

Alte discuții în legătură

Consumul de cannabis GeorgeMarafet GeorgeMarafet Va salut, din data de 29.10.2018 am fost oprit de un filtru de politie unde am fost acuzat ca am inhalat dintr o țigară cu marijuana, mi sa facut un test de ... (vezi toată discuția)
Calcul retroactiv viorel_soare viorel_soare Va salut, am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra. Am fost oprit de organele de politie acum cateva zile , control de rutina , am fost testat cu aparatul ... (vezi toată discuția)
Permis reținut pentru alcoolemie andrei.cjr andrei.cjr Bună ziua! As avea nevoie de părerea cuiva specializat. În luna mai 2019 mi-a fost reținut permisul pentru alcoolemie de 0.53 în fiola și 1.19 în ... (vezi toată discuția)