Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Somaj tehnic si decontarea salariilor 41,5%
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Somaj tehnic si decontarea salariilor 41,5%

Activitate societatii a fost intrerupta de Guvern si apoi cu 15.05 reluata partial. In momentul de fata o parte din salariati si-au reluat actuvitate si indeplinesc conditiile pentru decontare 41.5% din salariu. Dar mai mult de jumatate din salariati sunt in somaj tehnic subventionat din fondul de somaj datorita activitatii intrerupte in continuare de Guvern in perioada starii de alerta. Ambele activitati sunt pe acelasi cod CAEN. Avem dreptul la deconontare pentru salariatii activi a 41.5% din salariu si pentru cei cu cim suspendat ,in somaj tehnic 75% din salariu, din fondul de somaj? Multumesc!
leruana, utilizator