avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Formulare plângere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Formulare plângere

Bună ziua! Aș avea nevoie de ajutor pentru formularea unei plângeri adresate judecatorului de Cameră Preliminara din cadrul Judecatoriei, în vederea contestării soluției primite într-un caz. Pentru a formula plângerea, am nevoie și de o copie a dosarului, în care soluția a fost de clasare?
Vă mulțumesc!
in functie de obiectul procesului, puteti contacta unul din avocatii ale caror date profesionale le gasiti aici: www.avocatnet.ro/Avocat-din-...
Va multumesc!
Bună ziua,

În faza de cameră preliminară, în conformitate cu dispozițiile art. 344 alin. (2) din Codul de Procedură Penală, după comunicarea rechizitoriului, instanța stabilește termenul în care se pot formula în scris cereri şi excepţii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.

Pentru exercitarea unei apărări eficiente trebuie studiat dosarul de urmărire penală.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vă mulțumesc pentru răspuns!


Alexandra Dogaru a scris:

Bună ziua,

În faza de cameră preliminară, în conformitate cu dispozițiile art. 344 alin. (2) din Codul de Procedură Penală, după comunicarea rechizitoriului, instanța stabilește termenul în care se pot formula în scris cereri şi excepţii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.

Pentru exercitarea unei apărări eficiente trebuie studiat dosarul de urmărire penală.

Pentru puțin!

ionesuliviudaniel a scris:

Vă mulțumesc pentru răspuns!


Alexandra Dogaru a scris:

Bună ziua,

În faza de cameră preliminară, în conformitate cu dispozițiile art. 344 alin. (2) din Codul de Procedură Penală, după comunicarea rechizitoriului, instanța stabilește termenul în care se pot formula în scris cereri şi excepţii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.

Pentru exercitarea unei apărări eficiente trebuie studiat dosarul de urmărire penală.



Alte discuții în legătură

Termen raspuns de catre procuror la plangerea impotriva ordonantei de clasare sanda2s sanda2s Buna ziua, Intr-un dosar penal partea vatamata a fost depusa plangere impotriva ordonantei de clasare in termenul legal de 20 de zile. Va rog sa-mi spuneti ... (vezi toată discuția)
Daca nu sunt mulțumit de solutia de clasare a dosarului, am ... Marcel2017 Marcel2017 Daca nu sunt mulțumit de solutia de clasare a dosarului, am dreptul sa fac plângere la prim procuror, in termen de 20 de zile de la comunicare. Daca nu sunt ... (vezi toată discuția)
Necitare făptuitori plângere împotriva soluției de clasare art. 341 c.p.p. Primul Primul Bună ziua! Sunt parte vătămată într-un dosar penal. Prin rechizitoriu s-au dispus: 1. Trimiterea în judecată a Suspectului 1. 2. Clasarea ... (vezi toată discuția)