Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Formulare plângere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Formulare plângere

Bună ziua! Aș avea nevoie de ajutor pentru formularea unei plângeri adresate judecatorului de Cameră Preliminara din cadrul Judecatoriei, în vederea contestării soluției primite într-un caz. Pentru a formula plângerea, am nevoie și de o copie a dosarului, în care soluția a fost de clasare?
Vă mulțumesc!
in functie de obiectul procesului, puteti contacta unul din avocatii ale caror date profesionale le gasiti aici: www.avocatnet.ro/Avocat-din-...
Va multumesc!
Bună ziua,

În faza de cameră preliminară, în conformitate cu dispozițiile art. 344 alin. (2) din Codul de Procedură Penală, după comunicarea rechizitoriului, instanța stabilește termenul în care se pot formula în scris cereri şi excepţii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.

Pentru exercitarea unei apărări eficiente trebuie studiat dosarul de urmărire penală.
Vă mulțumesc pentru răspuns!

Alexandra Dogaru a scris:

Bună ziua,

În faza de cameră preliminară, în conformitate cu dispozițiile art. 344 alin. (2) din Codul de Procedură Penală, după comunicarea rechizitoriului, instanța stabilește termenul în care se pot formula în scris cereri şi excepţii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.

Pentru exercitarea unei apărări eficiente trebuie studiat dosarul de urmărire penală.

Pentru puțin!

ionesuliviudaniel a scris:

Vă mulțumesc pentru răspuns!

Alexandra Dogaru a scris:

Bună ziua,

În faza de cameră preliminară, în conformitate cu dispozițiile art. 344 alin. (2) din Codul de Procedură Penală, după comunicarea rechizitoriului, instanța stabilește termenul în care se pot formula în scris cereri şi excepţii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.

Pentru exercitarea unei apărări eficiente trebuie studiat dosarul de urmărire penală.