Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Munca după pensionare anticipată
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Munca după pensionare anticipată

Am mare nevoie de un sfat priceput si sincer ,am fost sfatuit sa-mi depun dosarul de pensie anticipata ptr. ca acum , anul acesta sunt
niste calcule mai avantajoase ex.coeficientul de corectie 1,41 iar dupa ce aflu decizia sa nu ies ,sa lucrez pana la limita de varsta 65 ani si ca ce se calculeaza acum ma va ajuta atunci ,mentionez ca sunt nascut in 16-04-1958 ,lucrez din 1976 pana in prezent si in aceasta perioada am facut stagiul militar 1si 6luni numai sfaturile dvs. ma pot ajuta ,va rog frumos un sfat ,un ajutor . Va multumesc anticipat !
Depinde foarte mult daca vor mai fi, sau nu, modificari la legea 127/2019.
Trebuie sa tineti cont ca notiunea de indice de corectie va disparea odata cu intrarea in vigoare a legii 127/2019, daca nu si mai devreme prin modificarea legislatiei.
In aceste conditii punctajul mediu anual aferent indicelui de corectie va fi retras din total punctaj mediu anual in plata.,
Vor ramane in calcul doar punctele pe contributivitate.
Ce as face eu:
As depune dosarul spre finalul lunii decembrie 2020 si voi astepta poate apare in luna ianurie legea bugetului asigurarilor sociale de stat in care se va fixa noua valoare a indicelui de corerctie.
Daca acesta este mai mare de 1,41, as cere anularea deciziei (legea 263/2010, art.106(3).
Apoi voi depune dosarul din nou pentru a-mi intra in calcul noua valoare a indicelui de corectie(mai mare).
Repet:
Punctajul mediu anual aferent indicelui de corectie va fi retras din calculul pensiei incepand cu 01/09/2021.
De ex:
Punctajul mediu anual fara indice este de 2,00000
Aferent indicelui de corectie de 1,41 este 0,82000.
Daca stagiul complet a fost de 35 de ani, avem:
2x35=70 puncte
2,82x35=98,7 puncte
Vor ramane in plata(calcul) doar cele 70 de puncte pe contributivitate, la recalcularea de pe legea 127/2019.
Nestiind ceea ce se va intamla cu legislatia nu pot dezvolta subietul mai mult.
Carp Mircea, utilizator
Mulțumesc mult sunteți un perfecționist domn' Mircea!

Carp Mircea a scris:

Depinde foarte mult daca vor mai fi, sau nu, modificari la legea 127/2019.
Trebuie sa tineti cont ca notiunea de indice de corectie va disparea odata cu intrarea in vigoare a legii 127/2019, daca nu si mai devreme prin modificarea legislatiei.
In aceste conditii punctajul mediu anual aferent indicelui de corectie va fi retras din total punctaj mediu anual in plata.,
Vor ramane in calcul doar punctele pe contributivitate.
Ce as face eu:
As depune dosarul spre finalul lunii decembrie 2020 si voi astepta poate apare in luna ianurie legea bugetului asigurarilor sociale de stat in care se va fixa noua valoare a indicelui de corerctie.
Daca acesta este mai mare de 1,41, as cere anularea deciziei (legea 263/2010, art.106(3).
Apoi voi depune dosarul din nou pentru a-mi intra in calcul noua valoare a indicelui de corectie(mai mare).
Repet:
Punctajul mediu anual aferent indicelui de corectie va fi retras din calculul pensiei incepand cu 01/09/2021.
De ex:
Punctajul mediu anual fara indice este de 2,00000
Aferent indicelui de corectie de 1,41 este 0,82000.
Daca stagiul complet a fost de 35 de ani, avem:
2x35=70 puncte
2,82x35=98,7 puncte
Vor ramane in plata(calcul) doar cele 70 de puncte pe contributivitate, la recalcularea de pe legea 127/2019.
Nestiind ceea ce se va intamla cu legislatia nu pot dezvolta subietul mai mult.

xx
Ligia1, utilizator
Buna ziua,
in cazul in care sunt pensionata anticipat partial, din 31 dec 2020, cu indicele de corectie 1.41 si nu pun pensia in plata, lucarand inca 6 luni sa zicem...la limita de varsta, cand mi se va recalcula pensia cu veniturile obtinute in cele 6 luni in care am mai lucrat se vor calcula tot cu punctaj 1.41. Adica se va recalcula tot punctajul si se va x cu 1.41, sau va ramane puncatjul deja obtinut si se va mai adauga..ceva...acel ceva nefiind corectat cu indicele 1.41.
Cu datele pe care le cunoasteti acum...ce ati putea recomanda..sa imi retrag dosarul si sa il repun in august 2021? Daca nu a aparut nimic in Bugetul asigurarilor sociale pt 2021 daca nu apar alte reglementari indicele 1.41 ar trebui sa ramana valabil macar pana in sept.2021? Daca indicele ar ramane 1.41, m-ar avantaja repunerea dosarului in august, pentru a micsora penalizarea de pensionare anticipata.
Va multumesc.
Ligia1, utilizator
Punctajul mediu anual aferent indicelui de corectie va ramane acelasi.
Pentru stagiu adaugat nu se ma aplica indice de corectie.
Indicele de corectie nu poate fi mai mic de 1,41.
Pana cand va ramane notiunea de indice de corectie in legislatia pensiilor publice, nu stiu.
Din acest motiv eu mu-mi permit sa recomand nimic.