Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tichete cadou
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tichete cadou

Tichetele cadou acordate angajatilor cu ocazia Craciunului sunt deductibile?
nu este impozabilă valoarea tichetelor cadou oferite copiilor minori ai angajaţilor, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum şi cele oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie, până la limita maximă de 150 de lei pentru fiecare persoană. Suma care depăşeşte această limită, precum şi valoarea tichetelor cadou acordate salariaţilor cu alte ocazii decât cele menţionate mai sus reprezintă avantaje şi se impozitează potrivit prevederilor art. 57 din Codul Fiscal.
Sumele care depasesc valoarea de 150 lei/persoana le puteti incadra la ch protocol sau la ch reclama,publicitate.Totul este sa analizati cum va incadrati la ch protocol si ch sociale.Pentru mai multe detalii este bine sa consultati si Codul Fiscal 2009. Chelt pt reclama si publicitate sunt deductibile nelimitat.
bogeanua, utilizator
Reclama , publicitate ...doar daca are contract .
Mostrele au ded. nelimit.
Daca eu imi fac singur reclama si publicitate, de ce imi trebuie contract?
Daca va faceti singur reclama si publicitate nu aveti nevoie de cotnract, dar probabil nici cheltuieli nu aveti.

Nu confundati cheltuielile cu reclama cu cele cu protocol. Sunt total diferite.

Ch. cu reclama sunt cele in care beneficitati de serviciile unei terte firme pentru promovarea dv. (totul pe baza de contract daca vrei sa le si deduceti fiscal).

Ch. cu protocolul sunt cheltuieli ocazionate de acordarea unor cadouri, tratatii si mese partenerilor de afaceri, efectuate in scopul afacerii. Poate aici va faceti si reclama dar tot in protocol intra. Inclusiv cheltuielile cu printarea cartilor de vizita sunt tot cheltuieli de protocol.