Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator special si suspendare cim
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator special si suspendare cim

Buna ziua,
As dori și eu ajutor pe următoarea speta:

Sunt angajatul unei societăți intr-o funcție de conducere. Societatea în calitate de filiala are acționar o societate mai mare. De aceasta din urma, de societatea "mama" o sa fiu numit la societatea în care acum lucrez administrator special. Care este temeiul legal pe lege în baza caruia îmi voi suspenda CIM si dacă va trebui sa menționez la suspendare ca voi reveni dupa încetarea mandatului pe funcția ocupata în prezent.
Mulțumesc
Societatea este S.A.?
Da este S.A.
Pe durata detasarii, contractul individual de munca se suspenda in baza art. 52 alin. (1) lit. d) din Codul muncii.
Detasarea se inregistreaza in Revisal doar de catre angajatorul care dispune detasarea.
Ana Stan, Consilier juridic
Mulțumesc
Detasarea nu are nicio legatura cu subiectul topicului ...

Art. 137 indice 1 alin. (3) din Legea 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, in redactarea primita prin Legea 441/2006 , dispune ca, pe durata indeplinirii mandatului, administratorii nu pot incheia cu societatea un contract de munca. In cazul in care administratorii au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului.

Codul Muncii
Art. 50.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
....
i) in alte cazuri expres prevazute de lege.