Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Trafic auto in aria de dezvoltare durabila a unui parc ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Trafic auto in aria de dezvoltare durabila a unui parc natural ...

Trafic auto in aria de dezvoltare durabila a unui parc natural
Buna seara,
Locuiesc in Parcul Natural Lunca Muresului (Arad) in zona de dezvoltare durabila. Posed o casa de vacanta pe un teren concesionat de Primaria Municipiului Arad (prin preluarea terenului de la Regia Comunala in administratia primariei a domeniul public ce constituie intreaga suprafata a insulei pe care am terenul concesionat). Intrucat pentru aceasta zona primaria nu a intocmit un PUZ, pe aleile insulei (insula a 3-a Mures,Arad) au inceput sa circule masini fara a exista infrastructura necesara (trotuare sau zone de refugiu pietonal). Precizez ca zona in discutie se afla pe o fosta insula a Raului Mures,aleile de pamant reprezentand zona de acces dintre proprietati, fiind in totalitate formate pe teren nisipos batatorit dar neamenajat sau reglementat ca drum public,latimea aleilor in anumite zone fiind sub 2.5 metri iar in proportie de 100% pe toate aleile neexistand posibilitatea formarii a 2 benzi de mers. Intrucat oamenii au inceput sa foloseasca aleile pietonale pe post de sosea,fara a exista o reglementare specifica care sa permita sau sa interzica circulatia auto va rog sa ma ajutati sa identific care sunt masurile necesare pentru a putea reglementa acest aspect. Cine are autoritatea necesara sa interzica sau sa permita circulatia auto si care sunt conditiile pentru legalizarea acestei situatii? Personal consider ca traficul auto ar trebui interzis sau limitat la riverani, restrictionat pe intervale orare (se circula si in timpul orelor de liniste in conditiile in care zona este zona de vacanta si relaxare) iar siguranta pietonilor/biciclistilor este in mare pericol neexistand refugiu in cazul intampinarii unui autoturism iar lipsa unor indicatoare rutiere face si mai dificila aceasta situatie. Astept cu interes raspunsuri avizate, speta fiind cat se poate de complicata iar situatia in care ma aflu este de totala incertitudine. Multumesc.
TFK82, utilizator