Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avem nevoie URGENT de un sfat - privind calcul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avem nevoie URGENT de un sfat - privind calcul Concediu de odihnă. ...

Avem nevoie URGENT de un sfat - privind calcul Concediu de odihnă.

Bună dimineața !
Vă rugăm frumos să ne spuneți:
- dacă cheltuielile de judecată reținute unui salariat
duc la scăderea salariului de bază
care se ia în calcul la stabilirea indemnizației de Concediu de odihnă ?

adică, salariul de bază luat în calcul va fi mai mic ?
pentru că din el se va scădea cheltuielile de judecată și
ce rămâne din salariul de bază
se va lua în calcul la stabilirea indemnizației de Concediu de odihnă ?

Știu că potrivit Codului muncii, republicat:
Art. 150. [cuantumul şi plata indemnizaţiei de concediu]
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

În luna iunie 2020, salariatului i s-a reținut pe Statul de plată
cheltuieli de judecată pentru un proces
pe care l-a pierdut cu instituția noatră.

La calculul indemnizației se va lua în calcul
salariul de bază pe care îl ia de obicei ?
sau
un salariu de bază mai mic,
adică salariul de bază din care /sau după ce s-au scăzut cheltuielile de judecată ?
Se ia in calcul salariul întreg, nu ceea ce ramane după reținerea cheltuielilor.
Salariatul care trebuie să pună viza CFP - va trebui să remită proiectul /draftul actelor? sau să refuze să pună viza CFP ? sau ce ar trebui să facă.?
Daca este gresit actul, atunci va refuza aplicarea vizei.
Salariul cu venitul realizat - este tot una cu salariul de bază ?
sau reprezintă salariul net primit ?

pentru că am citit undeva pe Internet că
,,Pe Statul de plată va fi salariul cu venitul realizat din care se scad reținerile.”
oanaportar, utilizator
Salariul cu venitul realizat nu este tot una cu salariul de bază si nici cu salariul net primit.