Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul familiei-domiciliu&nume copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul familiei-domiciliu&nume copil

Buna ziua!
Am si eu niste nelamuriri/intrebari legate de Dreptul Familiei.
Sunt cetățeanca romanca cu domiciliul in Târgu Mureș si sunt însărcinata cu un barbat care are domiciliul in Bucuresti. Mentionez faptul ca NU suntem căsătoriti. Traim împreună in Bucuresti doar ca eu, cel putin deocamdată, nu mi-am schimbat buletinul nici nu am flotant.
Întrebarea mea este care va fi domiciliul din certificatul de naștere al copilului?
Si in cazul unei separari dintre mine si acest bărbat, acest domiciliu din certificat poate influenta in vreun fel un eventual proces de tutela in caz de neînțelegere intre noi? Aceeasi intrebare o am legat si de numele de familie al copilului? Ce ma sfatuiti sa trec in certificat? Numele lui sau al meu? Poate avea vreo influenta acest nume?
Mulțumesc frumos!
1. Domiciliul nu se indică în certificatul de naștere, ci în cartea de identitate. Abia când va împlini copilul 14 ani, îi puteți face buletin în care se menționează domiciliul.

2. Daca, in viitor, va separati de tatal copilului, instanta va stabili prin hotarare judecatoreasca unde va fi locuinta copilului - fie la domiciliul mamei, fie la domiciliul tatalui.

3. Daca, la nastere, copilul va fi trecut doar pe numele dvs., veti fi scutita de un eventual proces de incredintare a copilului, insa nu il veti putea obliga pe tata la plata pensiei de intretinere la care are dreptul minorul. Pe de alta parte, tatal copilui poate oricand sa il recunoasca la starea civila sau prin declaratie la un notar public - daca doreste.
Doar prin instanta puteti stabili domiciliul copilului.instanta competenta este cea de la domiciliu de fapt al copilului, respectiv, Bucuresti.
Numele nu are importanta în stabilirea domiciliului copilului.decat daca e tata necunoscut
Antoanela Geaman, Avocat
La data înregistrării nașterii, la starea civila, aveți în formular o rubrica în care trebuie sa declarați unde va avea domiciliu copilul - la mama sau la tata, deoarece aveți domicilii diferite. Domiciliul declarat al copilului va rămâne același pana la data când părintele la care domiciliază își schimba adresa, situație în care automat se schimba și adresa
Dacă locuiți efectiv în București, ar fi indicat sa va faceți măcar o viza de reședință, pentru ca, în situația în care veți stabili domiciliul copilului la mamă va veți lovi de tot felul de complicații - de exemplu, cererea pt alocație se depune la locul de domiciliu.
În privința numelui de familie, acesta contează mai puțin. Important este dacă tatăl recunoaște sau nu copilul, adică dacă apare în certificat ca tata, sau se va trece o liniuta în dreptul rubricii "tată". Dacă va fi recunoscut copilul poate purta numele de familie al mamei, al tatălui, numele reunite ale ambilor, cum doriți. Dar rețineți ca din momentul recunoașterii, și dvs și tatăl veți avea drepturi egale în privința copilului, indiferent de domiciliul legal.
georgiana.td, utilizator
Greșit! La declararea nașterii, la starea civila, părintii, căsătoriți sau nu, declara, de comun acord, unde va avea domiciliul copilul.

Antoanela Geaman a scris:

Doar prin instanta puteti stabili domiciliul copilului.instanta competenta este cea de la domiciliu de fapt al copilului, respectiv, Bucuresti.
Numele nu are importanta în stabilirea domiciliului copilului.decat daca e tata necunoscut

Domiciliul minorului se implementează încă de la naștere, în baza de date a evidentei persoanelor conform declarațiilor părinților și prevederilor Codului Civil.
Chiar dacă părinții se separă, nefiind căsătoriți, dacă nici unul dintre ei nu solicita în instanta încredintarea copilului, domiciliul rămâne la părintele la care a fost declarat.
De comun acord, părinții, chiar necăsătoriți, pot solicita ulterior nașterii schimbarea domiciliului copilului minor la Evidența persoanei de la locul de domiciliu.

Stoean Lavinia-Cătălina a scris:

1. Domiciliul nu se indică în certificatul de naștere, ci în cartea de identitate. Abia când va împlini copilul 14 ani, îi puteți face buletin în care se menționează domiciliul.

2. Daca, in viitor, va separati de tatal copilului, instanta va stabili prin hotarare judecatoreasca unde va fi locuinta copilului - fie la domiciliul mamei, fie la domiciliul tatalui.

3. Daca, la nastere, copilul va fi trecut doar pe numele dvs., veti fi scutita de un eventual proces de incredintare a copilului, insa nu il veti putea obliga pe tata la plata pensiei de intretinere la care are dreptul minorul. Pe de alta parte, tatal copilui poate oricand sa il recunoasca la starea civila sau prin declaratie la un notar public - daca doreste.