Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti, cum dau tichetele de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti, cum dau tichetele de masa. ...

Buna ziua.
Va rog sa ma sfatuiti, cum dau tichetele de masa. Din luna noiembrie angajatele lucreaza in ture, astfel ca angajat a lucrat:
In data de 1 XI a lucrat 10 ore,
4 XI - 11 ore,
15 XI - 11 ore,
7 XI - 11 ORE ,
in data de 9 si 10 XI a avut concediu de odihna,
iar din data de 12 - 28 a avut concediu de boala. Le platim orele de weekend, dar cum le dau tichetele de masa in asfel de situatie.
Va multumesc.
În cazul salariaților a căror durată zilnică a timpului de muncă este mai mare de 8 ore - în regim de tură, numărul de zile pentru care se acordă tichete de masă se determină prin împărțirea numărului de ore în care salariatul a fost prezent la lucru la durata normală a timpului de muncă de 8 ore. Fracțiile rezultate din calcul se consideră zi de prezență la lucru, cu condiția ca totalul zilelor rezultat să nu depășească numărul de zile lucrătoare din luna pentru care se acordă tichetele.
Angajata are 88 ore lucrate cu zilele de sambata si duminica. Ma incurca aceseste zile la calcul
88:8=10 tichete? sau trebuie sa scad orele lucrate sambata si duminica?
88 : 8 = 11 din care se scad zilele de sambata si duminica
Va multumesc frumos pentru raspuns. Imi cer scuze de gresala (88:8=11)
Daca angajatorul doreste sa le dea in continuare tichete de masa conform numarului de orelucrate fara a scadea zilele de sambata si duminica lucrate. si fara a depasi nr. de zile din luna pt acordarea tichetelor.
Poate sa le dea atat tichete de masa cat si sporul de weekend pentru zilele de sambata si duminica?
Multumesc.