Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am nevoie urgent de raspuns
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am nevoie urgent de raspuns

Buna ziua
În urma cu 2 ani am deschis un card de cumparaturi la BT în valoare de 1500 lei . Ne-am plătit mereu ratele la timp pana acum un an cand soțul meu a luat singur decizia de a nu mai plăti ratele.
Zilele trecute am primit de la banca o notificare în care ni se spune ca avem de rambursat aproape 17500 lei pentru 200 si ceva de zile de întârziere
Mie personal mi se pare fabuloasa suma aceasta....
Ok, eu sunt de acord sa plătesc datoriile pt ca nu vreau sa avem probleme pe viitor insa legal este posibil sa se micșoreze cumva valoarea care trebuie rambursata ?
Repet... am luat 1500 si trebuie sa dau înapoi 17500
Mulțumesc pentru eventualele raspunsuri
Nu aveti doar datoriile de platit.Mai sunt si dobanzile care se aduna cu fiecare zi de intarziere.Cititi contractul semnat la deschiderea cardului de cumparaturi.
si penalitati.
a fost o decizie " inteleapta" a sotului sa nu mai plateasca.
mergeti la un avocat cu contractul , poate gaseste clauze abuzive in el si va permite sa negociati o suma cu creditorul.
solicitati intai bancii, modul de calcul, sa stiti cum au ajuns la suma asta
Eu sunt constienta ca sunt penalități, dobanzi insa intrebam dacă ar putea fi vreo portiță sa mi se mai scadă din suma aceea colosala . Spre exemplu sa mai rămână 10.000 lei de plata sa zicem

mitabiciclista a scris:

Nu aveti doar datoriile de platit.Mai sunt si dobanzile care se aduna cu fiecare zi de intarziere.Cititi contractul semnat la deschiderea cardului de cumparaturi.

În notificarea trimisa erau 1500 împrumutul, vreo 200 lei dobanzi si aproape 16000 lei penalități reprezentând 200 si ceva de zile de neplata

gi-jane2 a scris:

si penalitati.
a fost o decizie " inteleapta" a sotului sa nu mai plateasca.
mergeti la un avocat cu contractul , poate gaseste clauze abuzive in el si va permite sa negociati o suma cu creditorul.
solicitati intai bancii, modul de calcul, sa stiti cum au ajuns la suma asta

Penalitățile vă golesc buzunarele. Acestea se calculează zilnic câte 0,20% pentru fiecare zi de întârziere.
Această clauză cu penalizarea de maxim 0,20% pe zi, sigur o aveți în contract și ați semnat-o. Ce ați semnat cu mâna dvs nu mai puteți anula.

Portiță să forțați creditorul prin lege să vă mai reducă din penalități nu există, decât în situația când în contract există vreo clauză abuzivă.
Dapix, utilizator