avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitul 3% pt IMM in 2010?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitul 3% pt IMM in 2010?

Doresc sa stiu daca a fost prelungita legea privind plata impozitului pe venit (3%) si in anul 2010? Nu am gasit nicaieri oug prin care ramine in vigoare impzitul de 3%. Sau se va plati impozit pe profit (16%) de catre toate firmele?
Cel mai recent răspuns: contabilitate online , Contabil 09:45, 28 Ianuarie 2010
Si in 2010 se va plati acest tip de impozit .

Pentru conformitate intrati pe site-ul anaf si convingeti-va singur .

[ link extern ]
Microintreprinderile vor plati 3% impozit pe venit in 2010!
B-)
Intr-adevar ,din Codul Fiscal actualizat pentru 2010 nu s-a eliminat capitolul privind microintreprinderilor, DAR nu avem nici o completare referitoare la anul 2010,procent aplicabil.Nici in ordonanta 109 care modifica Codul,nu se precizeaza nimic pentru 2010,iar in 1620/dec.2009 modificarea si completarea Normelor metodologice Cod Fiscal nu apare absolut nimic referitor la modificarea normelor pentru Titlul IV din Cod Fiscal privind impozitarea microintreprinderilor in2010.
Asadar ,mai avem micro cu impozit 3% sau nu?
In Codul fiscal mai exista impozitul pe venituri microinteprinderi , dar deocamdata fiscul se gandeste cum sa faca sa creasca aceasta cota de impozitare .
Impozitul pe venit micro se plateste pana la 25 aprilie 2010 , asa ca mai are vreme fiscul sa se hotarasca . #-o
Impozitul pe venit micro pt 2009 se plateste pana pe 25.01.2010, termen la care se depune si D100+D102+D300+D394+...+Dn.
Micro nu depun D101 cu termen 25.04.2010.
Citind ultimele stiri, constat ca lucrurile s-au limpezit. Astazi s-a hotarat ca in 2010 sa nu mai existe micro, ci doar platitori de impozit pe profit.
Intrebare: Trebuie sa depunem D010 pentru schimbarea vectorului fiscal de la trimestru la luna(pt. D100+D102 - obligatii legate de salarii)? In ce termen?

Alte discuții în legătură

Mai exista microintreprinderi in 2010 ? Ionela Lidia Ionela Lidia LA MULTI ANI! Parerile sunt putin impartite in ceea ce priveste anul fiscal 2010 pentru cei cu imp micro. Sunt anumite persoane din adm. fisc. care spun ca ... (vezi toată discuția)
Declaratie 010 pentru trecerea de la microintreprindere la platitor de impozit pe profit Iulian MANEA Iulian MANEA De la \"radio-sant\" am auzit ca microintreprinderile trebuie sa depuna declaratia 010 pentru a modifica vectorul fiscal incepand cu 01/01/10 in sensul ... (vezi toată discuția)
Impozit 3% sau 16% simonacontabila simonacontabila Buna ziua, Am o problema mai dificila. Am vorbit cu mai multi, dar nu m-au putut ajuta cu nici o lege ... Sper ca Dvs ma puteti ajuta. Un SRL ... (vezi toată discuția)