Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Daca am varsta de 57 ani si 30 de ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Daca am varsta de 57 ani si 30 de ani vechime in campul ...

Buna ziua! Daca am varsta de 57 ani si 30 de ani vechime in campul muncii, ma pot pensiona anticipat partial?
Care este data nasterii?
11.06.1964 Am trecut 57 ani, deoarece mai sunt 4 luni pana voi implini aceasta varsta.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
rebecca1708, utilizator
Iunie 1964 Februarie 2027 62/8 33/8
Conditii de indeplinit:
-Stagiu 33 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
-Varsta 57 ani si 8 luni
Multumesc mult, pentru raspuns!
Mai am o intrebare, in situatia in care nu am stagiul de 33 ani si 8 luni, ma pot pensiona anticipat, cu penalizare, desigur, la 57 de ani si 8 luni?
V-am dat raspuns.
Trebuie sa indepliniti conditia de stagiu complet de 33 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat mentionat.