avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Daca am varsta de 57 ani si 30 de ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Daca am varsta de 57 ani si 30 de ani vechime in campul ...

Buna ziua! Daca am varsta de 57 ani si 30 de ani vechime in campul muncii, ma pot pensiona anticipat partial?
Cel mai recent răspuns: rebecca1708 , utilizator 18:33, 6 Februarie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Care este data nasterii?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
11.06.1964 Am trecut 57 ani, deoarece mai sunt 4 luni pana voi implini aceasta varsta.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Februarie 2021
rebecca1708, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Iunie 1964 Februarie 2027 62/8 33/8
Conditii de indeplinit:
-Stagiu 33 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
-Varsta 57 ani si 8 luni
Multumesc mult, pentru raspuns!
Mai am o intrebare, in situatia in care nu am stagiul de 33 ani si 8 luni, ma pot pensiona anticipat, cu penalizare, desigur, la 57 de ani si 8 luni?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
V-am dat raspuns.
Trebuie sa indepliniti conditia de stagiu complet de 33 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat mentionat.

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata Burlandoina Burlandoina Data la care ma pot pensiona anticipat?Anul nasterii 1964 iunie 18 vechime 35 ani din care 12 grupa a doua. (vezi toată discuția)
Despre pensionare claudia1972 claudia1972 Buna seara as dori sa va intreb cand se poate pensiona o persoana(femeie) nascuta in anul 1964 avand acum la momentul intrebarii o vechime in campul muncii de ... (vezi toată discuția)
Buna seara, as avea o intrbare pentru o prietena care ar dori ... Mariana Scurtulescu Mariana Scurtulescu Buna seara, As avea o intrbare pentru o prietena care ar dori sa iese la pensie anticipata si nu stie exact cand indeplineste conditiile. Este vorba de dna. ... (vezi toată discuția)