Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna dimineata, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna dimineata, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Pe o mostenire ...

Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Pe o mostenire exista 3 frati si 2 surori, cu cate o cota de 1/5 la fiecare. Unul din frati are un uzufruct viager.

1. Daca una din surori decedeaza (nu decedeaza cel care are uzufructul), sotul mosteneste 1/5 cu tot cu uzufruct?
2. In cazul in care sotul mostenitoarei vinde partea de 1/5, cel care cumpara e obligat sa ia si uzufructul?
3. In cazul in care cumparatorul nu ar lua si uzufructul ce poate face ca sa-si recpuereze suma de bani pe acea cota de 1/5?

Va multumesc frumos.
Cu deosebit respect
Daniel

dmdaniel, utilizator