Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absent nemotivat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absent nemotivat

daca un salariat prezinta certificat de concediu medical si angajatorul le refuza la plata, pe perioada concediului medical cum va fi pontat acest salariat? absent motivat sau nemotivat? ce parere aveti?
eu cred ca in primul rind ar trebui sa aflam de ce angajatorul refuza plata acestui concediu medical. nu a fost adus certificatul medical la timp? nu a fost eliberat corect? altfel, nu cred ca angajatorul ar fi indreptatit sa refuze plata concediului medical. in definitiv nu angajatorul plateste concediul, ci asigurarile sociale
in lipsa altor precizari sunt total de acord cu prmul raspuns. Este un abuz din partea angajatorului de a nu accepta un certificat medical perfect valabil! Atata timp cat actul este valabil absenta nu poate fi decat motivata!
multumesc pentru raspunsuri; credeti ca se poate actiona in judecata respectivul angajator?
sigur ca da! am aratat ce prevede legea referitor la salariul de merit! se acorda in anumite conditii si se ridica anumite conditii numai prin adresa scrisa cu justificarea ridicarii SM inainte de termen (1 an). Atata timp cat nu s-a respectat legislatia , nu trebuie remediata situatia?
sigur ca da! n-am aflat care a fost motivatia refuzului!