Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... renovare imobil (asociație de proprietari)
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

renovare imobil (asociație de proprietari)

Bună ziua!
Suntem o asociație de proprietari și am dori să știm dacă putem renova imobilul (casa scării și fațada) cu acordul a două treimi din nr. total al proprietarilor. Iar dacă nu sunt de acord unii proprietari (1 sau 2 din totalul de 7 proprietari), putem să-i determinăm legal să contribuie la renovare, conform art. 51 din legea 196/2018)?
Da, puteti renova linistiti.
Factura se plateste din fondul de reparatii, la care contribuie toti locatarii.
Hotararile referitoare la executarea de interventii intretinere si reparatii parte comuna condominiu se iau de catre adunarea generala prin votul majoritatii participantilor la adunarea generala
Repartizarea costurilor se face tuturor proprietarilor functie de cota indiviza
Daca exista proprietari care intelg sa nu achite integral cote lunara intretinere ,acestia automat isi asuma riscul sa ramana cu sume cu titlu de restanta care atrag penalitati
Vă mulțumesc pentru răspuns!

Ați menționat:
Hotararile referitoare la executarea de interventii intretinere si reparatii parte comuna condominiu se iau de catre adunarea generala prin votul majoritatii participantilor la adunarea generala

Înseamnă că sunt necesare acordurile a două treimi din proprietari pentru a demara acțiunile de renovare? (art. 51 din legea 196/2018)
Sau majoritatea prezentă la reconvocarea adunării generale poate hotărî, chiar dacă din 7 proprietari se prezintă la reconvocare 3? (art. 48 din legea 196/2018)?

La concret: suntem 7 proprietari în Asociație. De câte acorduri este nevoie legal pentru a începe renovările?

Mulțumesc!
Legiuitorul a dispus reguli generle
Daca proprietarii din condominiu sunt responsabili si interesati de buna desfasurarea a activitatii in imobil,pot participa la adunarea generala unde sa hotarasca cu majoritate 50%=1 masurile necesare
Daca proprietrii sunt dezinteresati,hotararile,pot fi dispuse de catre participantii la adunarea reconvocata-indiferent de numarul acestora