avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trebuie sa platesc TVA in Romania?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trebuie sa platesc TVA in Romania?

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati intr-o situatie privind plata de TVA.
Am achizitionat un autoturism din Germania , pe societate. Societatea este neplatitoare de TVA. Inainte de achizitie am primit un cod de TVA pt. achizitii intracomunitare de peste 10.000 euro..
Intrebarea este daca mai trebuie sa platesc TVA in Romania?
Multumesc.



Ultima modificare: Marți, 6 Aprilie 2021
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Regim tva la achizitii intracomunitare Adriana_AA Adriana_AA Buna ziua. Detin un PFA, neplatitoare de TVA, iar in luna august 2018 am achizitionat un autoturism second-hand de la o firma din Ungaria, pe baza facturii ... (vezi toată discuția)
Societate comerciala -neplatitor tva- achizitionare intracomunitara smartfixonline smartfixonline Buna ziua! Societate comerciala, neplatitoare de TVA poate sa achizitioneze din Germania instrumente muzicale in valoare de 20.000 EUR ? Multumesc! (vezi toată discuția)
Cumparare autoturism din germania iondir iondir Doresc sa achizitionez un auto din Germania. Acolo achit contravaloarea lui cu TVA sau fara TVA? Daca se achita cu TVA mai platesc TVA in tara sau care este ... (vezi toată discuția)