Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salutare! Dorim sa achizitionam un apartament, la mana ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salutare! Dorim sa achizitionam un apartament, la mana a doua, ...

Salutare!

Dorim sa achizitionam un apartament, la mana a doua, de la o persoana fizica. Am stabilit pretul, o sa facem si un mic credit imobiliar pentru asta. Avem in schimb o problema, proprietarii (pentru ca sunt 2, mai exact 2 surori) locuiesc in Italia si nu pot veni in RO pentru vanzare. Vor imputernici o matusa dar pentru oficierea acestei procuri au fost programate la ambasada romana din Italia tocmai pe data de 25 iulie 2021!! Am putea astepta dar totusi, am vrea sa incepem renovarile pana atunci, pentru ca se stie, este greu da gasit lucratori, mult de munca si daca asteptam pana atunci se va intarzia pana spre iarna cred.
Toate actele cadastrale ale casei sunt in Romania, au fost facute recent de catre matusa proprietarelor.
Intrebarea mea: exista cumva vreo modalitate legala de a incheia la notar un act prin care, in siguranta-pentru mine, sa ma pot apuca de treaba pana la sosirea procurii din Italia?

Multumesc!
Cu stima, Gavrila M.
Care ar putea fi cealaltă parte a acestui act notarial?
Proprietarii sunt singurii care pot dispune cu privire la bun.
Puteti incheia un antecontract de vanzare cu matusa proprietarelor, prin care aceasta se obliga ca pana la data stabilita pentru perfectarea contractului de vanzare, fie sa devina proprietara imobilului si sa il vanda catre dvs fie sa obtina acordul proprietarelor (si procura autentica in acest sens) pentru vanzarea imobilului. Nu este nici pe de parte un act sigur pentru ca nu contractati cu proprietarul ci cu un tert. Astfel, daca nu se respecta obligatia de vanzare a apartamentului, nu veti putea inscrie in cartea funciara a imobilului antecontract (deci imobilul va putea fi vandut oricand catre oricine altcineva), nu veti putea nota o ipoteca legala in favoarea dvs pentru recuperarea avansului platit (deci nu veti putea executa silit imobilul), nu veti putea solicita instantei pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare - in mare, actul nu poate fi opus proprietarelor. Toate acestea le-ati putea face, in caz de nerespectare a obligatiei de vanzare in termenul stabilit, daca ati contracta direct cu proprietarele sau cu matusa deja imputernicita de acestea printr-o procura autentica. Ce veti putea face, este sa va indreptati (numai) impotriva matusei, care s-a obligat sa va vanda sau sa obtina acordul proprietarelor privind vanzarea, si sa o urmariti silit in instanta pentru restiturea avansului, ceea ce, evident, este un proces anevoios si de nerecomandat.
Chiar si asa, este recomandabil sa incheiati antecontractul in acest mod (defectuos) decat sa dati avansul pur si simplu, fara a incheie nici un fel de act in acest sens.
Pentru evitarea oricarei neclaritati, nu va recomand sa incheiati un antecontract cu matusa proprietarelor decat daca sunteti dispus sa va asumati toate riscurile descrise mai sus ci va recomand sa asteptati procura.
Aveti răbdare și faceți actele în regula chiar dacă durează mai mult.Graba strica treaba.Puteti da de multe încurcături dacă forțați mersul normal al lucrurilor.
Multumesc!

MihailZC a scris:

Puteti incheia un antecontract de vanzare cu matusa proprietarelor, prin care aceasta se obliga ca pana la data stabilita pentru perfectarea contractului de vanzare, fie sa devina proprietara imobilului si sa il vanda catre dvs fie sa obtina acordul proprietarelor (si procura autentica in acest sens) pentru vanzarea imobilului. Nu este nici pe de parte un act sigur pentru ca nu contractati cu proprietarul ci cu un tert. Astfel, daca nu se respecta obligatia de vanzare a apartamentului, nu veti putea inscrie in cartea funciara a imobilului antecontract (deci imobilul va putea fi vandut oricand catre oricine altcineva), nu veti putea nota o ipoteca legala in favoarea dvs pentru recuperarea avansului platit (deci nu veti putea executa silit imobilul), nu veti putea solicita instantei pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare - in mare, actul nu poate fi opus proprietarelor. Toate acestea le-ati putea face, in caz de nerespectare a obligatiei de vanzare in termenul stabilit, daca ati contracta direct cu proprietarele sau cu matusa deja imputernicita de acestea printr-o procura autentica. Ce veti putea face, este sa va indreptati (numai) impotriva matusei, care s-a obligat sa va vanda sau sa obtina acordul proprietarelor privind vanzarea, si sa o urmariti silit in instanta pentru restiturea avansului, ceea ce, evident, este un proces anevoios si de nerecomandat.
Chiar si asa, este recomandabil sa incheiati antecontractul in acest mod (defectuos) decat sa dati avansul pur si simplu, fara a incheie nici un fel de act in acest sens.
Pentru evitarea oricarei neclaritati, nu va recomand sa incheiati un antecontract cu matusa proprietarelor decat daca sunteti dispus sa va asumati toate riscurile descrise mai sus ci va recomand sa asteptati procura.

Ati reusit sa va contraziceti in propriul comentariu!

MihailZC a scris:

Puteti incheia un antecontract de vanzare cu matusa proprietarelor, prin care aceasta se obliga ca pana la data stabilita pentru perfectarea contractului de vanzare, fie sa devina proprietara imobilului si sa il vanda catre dvs fie sa obtina acordul proprietarelor (si procura autentica in acest sens) pentru vanzarea imobilului. Nu este nici pe de parte un act sigur pentru ca nu contractati cu proprietarul ci cu un tert. Astfel, daca nu se respecta obligatia de vanzare a apartamentului, nu veti putea inscrie in cartea funciara a imobilului antecontract (deci imobilul va putea fi vandut oricand catre oricine altcineva), nu veti putea nota o ipoteca legala in favoarea dvs pentru recuperarea avansului platit (deci nu veti putea executa silit imobilul), nu veti putea solicita instantei pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare - in mare, actul nu poate fi opus proprietarelor. Toate acestea le-ati putea face, in caz de nerespectare a obligatiei de vanzare in termenul stabilit, daca ati contracta direct cu proprietarele sau cu matusa deja imputernicita de acestea printr-o procura autentica. Ce veti putea face, este sa va indreptati (numai) impotriva matusei, care s-a obligat sa va vanda sau sa obtina acordul proprietarelor privind vanzarea, si sa o urmariti silit in instanta pentru restiturea avansului, ceea ce, evident, este un proces anevoios si de nerecomandat.
Chiar si asa, este recomandabil sa incheiati antecontractul in acest mod (defectuos) decat sa dati avansul pur si simplu, fara a incheie nici un fel de act in acest sens.
Pentru evitarea oricarei neclaritati, nu va recomand sa incheiati un antecontract cu matusa proprietarelor decat daca sunteti dispus sa va asumati toate riscurile descrise mai sus ci va recomand sa asteptati procura.