Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 154/2021
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 154/2021

Buna ziua,
Și eu vă rog să mă ajutați cu interpretarea acestei legi - Legea nr. 154/2021, precum și Legea nr. 130/2020.
Pe scurt: o persoană, nascută în Bulgaria - Kaliakra, strămutată în România în contextul politic din perioada 1940-1945 (la varsta de 12 ani), a beneficiat de indemnizaţie lunară acordată în baza Legii nr. 189/2000, până în anul 2015, când a decedat.
Copii personelor aflate in situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) din Ordonanța nr. 105/1999 (act normativ modificat de Legea in discutie), pentru a putea beneficia de prevederile Legii nr. 154/2021, trebuie îndeplinite următoarele condiții:
Conform articolului 3^1 alin. (1) - persoana să fi decedat în timpul refugierii, expulzării sau strămutării în altă localitate;
- alin. (2) copilul trebuie să fi fost minor sau să se fi născut în perioada în care unul sau ambii părinți s-au aflat în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), iar părintele să nu fi beneficiat de indemnizația lunară (acest lucru reiese din expresia "de care ar fi beneficiat părintele lor decedat";
- alin. (3) copilul trebuie să se fi născut după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) iar părintele să nu fi beneficiat de indemnizația lunară (acest lucru reiese din expresia "de care ar fi beneficiat părintele lor decedat";
Bulversarea mea intervine odată cu lecturarea alin. (6), "De prevederile alin. (2)-(5) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentei ordonanțe". În aceasta situație, realizez că interpretarea alin. 2 și 3 nu este corectă. Prin urmare, expresia "de care ar fi beneficiat" părintele lor decedat, nu poate fi interpretată: ar fi beneficiat dacă trăia, dar pentru că la momentul intrării în vigoare a Legii, respectiv Ordonanței părintele a decedat, vor beneficia copii lor. Interpretarea corectă fiind: copilul beneficiază de indemnizația lunară în cuantum de : alin. (2) în același cuantum cu indemnizația de care a beneficiat părintele lor decedat; alin. (3) în cuantum de 50% din indemnizația de care a fi beneficiat părintele său decedat. Întrucât alin. (6) specifică clar, că "de prevederile alin. (2) și (5) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentei ordonanțe".
Aceleași aspecte sunt tratate și în Legea 130/2020 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege nr.118/1990 (modificat și completat de Legea nr. 189/2000, în baza căreia bunica mea a beneficiat până la deces de indemnizație), însă în alt cuantum. De asemenea, în Legea 130/2020 lucrurile sunt mult mai clare : copilul (....) are dreptul la o indemnizație lunară în același cuantum cu indemnizația de care a beneficiat părintele său", însă nu știu dacă mai este în vigoare.
Prin urmare, putem concluziona urătoarele: copii persoanei decedată în anul 2015, strămutată din Bulgaria - Kaliakra, care a beneficiat de indemnizaţie lunară acordată în baza Legii nr. 189/2000, vor beneficia la rândul lor de indemnizație lunară în cuantumul specificat în lege nr. 154/2021.
Aștept răspunsul dumneavoastră cu privire la interpretarea dată de mine acestor legi.
Vă multumesc anticipat!
Buna seara, va rog sa-mi spuneti daca o data cu noua Ordonanta adusa legii 154 privind dreturile copiilor fostilor refugiati defuncti ai celui de al doilea razboi mondial, pe langa indemnizatia lunara, copiii mai beneficiaza si de restul drepturilor refugiatilor, adica scutirea de la impozit pt o proprietate, mașină, teren intravilan.Multumesc anticipat.
Carmensita82, utilizator
Buna ziua
Va rog ,daca ati reusit sa gasiti un raspuns pertinent la aceasta intrebare...
Doresc sa stiu.
Multumesc

ILER a scris:

Buna ziua,
Și eu vă rog să mă ajutați cu interpretarea acestei legi - Legea nr. 154/2021, precum și Legea nr. 130/2020.
Pe scurt: o persoană, nascută în Bulgaria - Kaliakra, strămutată în România în contextul politic din perioada 1940-1945 (la varsta de 12 ani), a beneficiat de indemnizaţie lunară acordată în baza Legii nr. 189/2000, până în anul 2015, când a decedat.
Copii personelor aflate in situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) din Ordonanța nr. 105/1999 (act normativ modificat de Legea in discutie), pentru a putea beneficia de prevederile Legii nr. 154/2021, trebuie îndeplinite următoarele condiții:
Conform articolului 3^1 alin. (1) - persoana să fi decedat în timpul refugierii, expulzării sau strămutării în altă localitate;
- alin. (2) copilul trebuie să fi fost minor sau să se fi născut în perioada în care unul sau ambii părinți s-au aflat în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), iar părintele să nu fi beneficiat de indemnizația lunară (acest lucru reiese din expresia "de care ar fi beneficiat părintele lor decedat";
- alin. (3) copilul trebuie să se fi născut după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) iar părintele să nu fi beneficiat de indemnizația lunară (acest lucru reiese din expresia "de care ar fi beneficiat părintele lor decedat";
Bulversarea mea intervine odată cu lecturarea alin. (6), "De prevederile alin. (2)-(5) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentei ordonanțe". În aceasta situație, realizez că interpretarea alin. 2 și 3 nu este corectă. Prin urmare, expresia "de care ar fi beneficiat" părintele lor decedat, nu poate fi interpretată: ar fi beneficiat dacă trăia, dar pentru că la momentul intrării în vigoare a Legii, respectiv Ordonanței părintele a decedat, vor beneficia copii lor. Interpretarea corectă fiind: copilul beneficiază de indemnizația lunară în cuantum de : alin. (2) în același cuantum cu indemnizația de care a beneficiat părintele lor decedat; alin. (3) în cuantum de 50% din indemnizația de care a fi beneficiat părintele său decedat. Întrucât alin. (6) specifică clar, că "de prevederile alin. (2) și (5) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentei ordonanțe".
Aceleași aspecte sunt tratate și în Legea 130/2020 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege nr.118/1990 (modificat și completat de Legea nr. 189/2000, în baza căreia bunica mea a beneficiat până la deces de indemnizație), însă în alt cuantum. De asemenea, în Legea 130/2020 lucrurile sunt mult mai clare : copilul (....) are dreptul la o indemnizație lunară în același cuantum cu indemnizația de care a beneficiat părintele său", însă nu știu dacă mai este în vigoare.
Prin urmare, putem concluziona urătoarele: copii persoanei decedată în anul 2015, strămutată din Bulgaria - Kaliakra, care a beneficiat de indemnizaţie lunară acordată în baza Legii nr. 189/2000, vor beneficia la rândul lor de indemnizație lunară în cuantumul specificat în lege nr. 154/2021.
Aștept răspunsul dumneavoastră cu privire la interpretarea dată de mine acestor legi.
Vă multumesc anticipat!

Bună ziua as dori și eu informații bunicii au fost repatriați împreuna cu tatăl meu în 1940 fiind minor având vasta de 6 ani. Doresc sa știu dacă pot beneficia de legea 154/2021 el a decedat în 1981.
Buna ziua,ati primit raspunsul solicitat?As fi si eu inreresat,fiind in aceesi situatie.Multumesc.
email:cmdcmd2006@yahoo.com
Urmăresc!

ILER a scris:

Buna ziua,
Și eu vă rog să mă ajutați cu interpretarea acestei legi - Legea nr. 154/2021, precum și Legea nr. 130/2020.
Pe scurt: o persoană, nascută în Bulgaria - Kaliakra, strămutată în România în contextul politic din perioada 1940-1945 (la varsta de 12 ani), a beneficiat de indemnizaţie lunară acordată în baza Legii nr. 189/2000, până în anul 2015, când a decedat.
Copii personelor aflate in situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) din Ordonanța nr. 105/1999 (act normativ modificat de Legea in discutie), pentru a putea beneficia de prevederile Legii nr. 154/2021, trebuie îndeplinite următoarele condiții:
Conform articolului 3^1 alin. (1) - persoana să fi decedat în timpul refugierii, expulzării sau strămutării în altă localitate;
- alin. (2) copilul trebuie să fi fost minor sau să se fi născut în perioada în care unul sau ambii părinți s-au aflat în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), iar părintele să nu fi beneficiat de indemnizația lunară (acest lucru reiese din expresia "de care ar fi beneficiat părintele lor decedat";
- alin. (3) copilul trebuie să se fi născut după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) iar părintele să nu fi beneficiat de indemnizația lunară (acest lucru reiese din expresia "de care ar fi beneficiat părintele lor decedat";
Bulversarea mea intervine odată cu lecturarea alin. (6), "De prevederile alin. (2)-(5) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentei ordonanțe". În aceasta situație, realizez că interpretarea alin. 2 și 3 nu este corectă. Prin urmare, expresia "de care ar fi beneficiat" părintele lor decedat, nu poate fi interpretată: ar fi beneficiat dacă trăia, dar pentru că la momentul intrării în vigoare a Legii, respectiv Ordonanței părintele a decedat, vor beneficia copii lor. Interpretarea corectă fiind: copilul beneficiază de indemnizația lunară în cuantum de : alin. (2) în același cuantum cu indemnizația de care a beneficiat părintele lor decedat; alin. (3) în cuantum de 50% din indemnizația de care a fi beneficiat părintele său decedat. Întrucât alin. (6) specifică clar, că "de prevederile alin. (2) și (5) beneficiază în mod corespunzător și copilul celui decedat după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g), în situația în care părintele său, deși ar fi avut dreptul, nu a beneficiat de prevederile prezentei ordonanțe".
Aceleași aspecte sunt tratate și în Legea 130/2020 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege nr.118/1990 (modificat și completat de Legea nr. 189/2000, în baza căreia bunica mea a beneficiat până la deces de indemnizație), însă în alt cuantum. De asemenea, în Legea 130/2020 lucrurile sunt mult mai clare : copilul (....) are dreptul la o indemnizație lunară în același cuantum cu indemnizația de care a beneficiat părintele său", însă nu știu dacă mai este în vigoare.
Prin urmare, putem concluziona urătoarele: copii persoanei decedată în anul 2015, strămutată din Bulgaria - Kaliakra, care a beneficiat de indemnizaţie lunară acordată în baza Legii nr. 189/2000, vor beneficia la rândul lor de indemnizație lunară în cuantumul specificat în lege nr. 154/2021.
Aștept răspunsul dumneavoastră cu privire la interpretarea dată de mine acestor legi.
Vă multumesc anticipat!