Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drept penal Legea 118 din 2019 ref. registrul national ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drept penal Legea 118 din 2019 ref. registrul national automat etc . Rog ...

Legea 118 din 2019 ref. registrul national automat etc .
Rog opinie referitoare la posibilitatea refuzului prelevarii de probe biologice , amprente , etc . Pe scurt am avut o condamnare pt. viol acum 40 ani , in 1981 . (3 ani) . Acum in 2021 sunt vizat de inscrierea in acest registru .De atunci nu am avut probleme cu legea , pot beneficia de un sfat util ? Multumesc MS
~ Conținut șters la cerere ~
Articolul 10 d din lege. .Au trecut 20 de ani de la data introducerii în Registru, dacă pedeapsa aplicată este de cel mult 5 ani; poate fi considerat discriminatoriu pentru cei care sunt acum inclusi acum in registru si nu beneficiaza de acelasi tratament Respectiv termenul de stergere /prescriptie de 20 ani . Se poate ataca la curtea constitutionala?
[ link extern ] /
aici spune ca se poate ataca la ccr
multumesc ,este o lege care e buna in esenta dar forma finala este o prostie sinistra.
dupa 35 de ani eu fiind si eu minor atunci 17 ani ,

- nu mai postați acel link, vă rog -
Manuela Rășină, administrator