avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca un angajat lucreaza sambata si duminica si in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca un angajat lucreaza sambata si duminica si in schimb primeste ...

Daca un angajat lucreaza sambata si duminica si in schimb primeste cele doua zile consecutive libere luni si marti de exemplu, plus alte doua zile libere miercuri si joi, atunci ce spor ar trebui sa primeasca pentru faptul ca lucreaza in weekend?Zilele de miercuri si joi sunt platite pentru faptul ca lucreaza sambata si duminica?
Ultima modificare: Luni, 6 Septembrie 2021
LUMI1971, utilizator
Cel mai recent răspuns: LUMI1971 , utilizator 13:41, 7 Septembrie 2021
Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.
In contract nu este specificat nimic despre vreun spor.Faptul ca pe langa cele doua zile consecutive, mai primeste inca doua zile libere,se poate considera ca le primeste pentru lucrul in weekend?Intrebarea este daca aceste ultime doua zile sunt platite.Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

Cele doua zile libere acordate pentru munca in week-end nu se platesc ...
Cu scuzele de rigoare.....Pentru lucrul in weekend sambata si duminica, angajatul primeste 2 zile libere consecutive neplatite. Dar angajatorul ii mai da alte 2 zile libere. Intrebarea mea era daca pentru aceste zile este platit deoarece a lucrat in weekend? Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Cele doua zile libere acordate pentru munca in week-end nu se platesc ...

Pentru doua zile lucrate în weekend i se da 4 zile libere?

===
Nu mai citati răspunsurile . Apăsați direct RASPUNDE.

Alte discuții în legătură

Ajutor si lamurire elaida elaida Buna ziua,lucrez la o firma privata si as avea o intrebare la care va rog sa-mi raspunde-ti. cum ar trebui sa fie pontate si platite zilele de weekend in care ... (vezi toată discuția)
Recuperare zile lucrate in weekend marauder marauder Eu stiu asa...daca angajatul lucreaza sambata, atunci are liber duminica (zi nelucratoare) si luni (libera pt ziua de sambata lucrata). Angajatul va primi ... (vezi toată discuția)
Respectarea duratei timpului de munca si de odihna az00t az00t Buna ziua. Lucrez intr-un domeniu unde activitatea se desfasoara 24 de ore din 24. Din aceasta cauza programul de munca nu poate fi considerat de luni pana ... (vezi toată discuția)