Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca un angajat lucreaza sambata si duminica si in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca un angajat lucreaza sambata si duminica si in schimb primeste ...

Daca un angajat lucreaza sambata si duminica si in schimb primeste cele doua zile consecutive libere luni si marti de exemplu, plus alte doua zile libere miercuri si joi, atunci ce spor ar trebui sa primeasca pentru faptul ca lucreaza in weekend?Zilele de miercuri si joi sunt platite pentru faptul ca lucreaza sambata si duminica?
LUMI1971, utilizator
Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.
In contract nu este specificat nimic despre vreun spor.Faptul ca pe langa cele doua zile consecutive, mai primeste inca doua zile libere,se poate considera ca le primeste pentru lucrul in weekend?Intrebarea este daca aceste ultime doua zile sunt platite.Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

Cele doua zile libere acordate pentru munca in week-end nu se platesc ...
Cu scuzele de rigoare.....Pentru lucrul in weekend sambata si duminica, angajatul primeste 2 zile libere consecutive neplatite. Dar angajatorul ii mai da alte 2 zile libere. Intrebarea mea era daca pentru aceste zile este platit deoarece a lucrat in weekend? Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Cele doua zile libere acordate pentru munca in week-end nu se platesc ...

Pentru doua zile lucrate în weekend i se da 4 zile libere?

===
Nu mai citati răspunsurile . Apăsați direct RASPUNDE.