Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, In situația în care soțul este agresat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, In situația în care soțul este agresat fizic ...

Bună seara,
In situația în care soțul este agresat fizic de către soție, care ar fi cea mai potrivită soluție? Sigur, in afara unei riposte fizice, aceasta variantă este complet exclusă.
Soția are uneori un comportament foarte violent, inițial verbal, pornind de la cate un aspect însă se dezlănțuie amintind soțului de toate nereușitele anterioare, absolut orice, iar dacă soțul reacționează la admonestări este invitat să de-a în ea
De ex, o acțiune de cumpărături s-a transformat într-o scenă urâtă- soțul a luat bani pentru a cumpăra ceea ce ceruse soția însă respectivii bani, erau dintr-o suma care avea, ulterior se va constata, o alta destinație, achitarea unor cumpărături online, una dintre fiice a coborât sa plătească la curier însă lipsind suma respectivă, curierul a plecat, fiica așteptând afara, în frig, motiv care a determinat-o pe soție sa se dezlănțuie, agresiv verbal și fizic.
Cuplul locuiește în apartamentul moștenire a soțului, succesiunea este in dezbatere, soția insistă să îi facă soțul cedare evident după ce se va încheia succesiunea.
Parca nu e in regulă iar previziunile nu sunt cele mai fericite
Emiterea unui ordin de protectie cu evacuarea sotiei din casa pe o durata de 6 luni de zile.
A doua varianta ar fi solicitarea desfacerii casatoriei.
Ar fi indicat ca sotul sa consulte un avocat inainte de a face orice demers.
Buna seara,
Varianta plecării pur și simplu a soțului, de acasă, în chirie, nu ar fi o alta variantă
Sunt doua gemene la mijloc, parca evacuarea lor ar fi ceva nedrept
Dacă nu va mai.puteti înțelege divorțul e singura soluție.Nu aveti ce sa i cedati si nici motiv,oricum o sa va moștenească impreuna cu fetele atunci când e cazul..
situatia e destul de simpla, daca nu va mai intelegeti, divortati si va trebui s aplece. fetele fiimd mari pot ramane si cu dvs, cine vorbeste de evacuarea lor ?
soția insistă să îi facă soțul cedare evident după ce se va încheia succesiunea.

ca ce gest ?
Sotia nu are ce sa va cedeze, bunul mostenit e al sotului. Poate sa cedeze din cheltuielile facute împreună pt renovarea locuintei. Dar asta tine de partaj, care poate dura si nu e musai pe repede inainte. Mai intai divortati. Evacuati sotia ca nu stiu zau cine poate rezista. Copiii pot ramane si la dvs pana la finalizarea divortului, apoi se va vedea cu cine.
Nu plecati din casa ca bun plecat ramaneti.
Va provoaca la a o agresa inapoi pt a avea dovezi la divort. Sau poate chiar are o problema cu dvs: nu va mai suporta.
Consultati un avocat, se vede clar ca nu stiti cum stau treburile si sunteti o victima sigura (bani, fete, mostenire etc).