Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Înștiințare de la parchet rog răspuns
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Înștiințare de la parchet rog răspuns

Buna ziua stimați profesioniști în drept penal!

Speta mea este urmatoarea:
Cu aproximativ 2 ani în urma am avut parte de regretabila circumstanță în care am fost implicat intr-un conflict din care m-am ales cu 2 plangeri prealabile pentru infracțiunea de lovire si alte violente și distrugere, înregistrat la parchetul de pe lângă judecătorie.
Dupa aproximativ 1 an plângerile au fost retrase insa eu nu am primit ordonanta de clasare.
Recent părțile vătămate din dosar mi-au spus ca au primit o înștiințare de la parchetul de pe lângă tribunalul orașului (un alt număr de dosar din anul curent....p
...2021) in care s-a întâmplat faptele menționate mai sus.
Din cate am înțeles înștiințarea este una standard referitoare la comunicarea actelor procedurale in termen de 15 zile.

Eu nu am primit nimic insa.

Poate avea această instiintare primita de catre ei, legătură cu mine sau este alta cauza?
Nu trebuia sa primesc și eu dacă ar fi fost vorba de speta în care am fost implicat ?

IndigoVibe, utilizator
Buna ziua, in principiu daca ati avut calitatea de parte, sau subiect procesual principal, deci aceea de suspect sau inculpat, deci nu doar de persoana fata de care s-a formulat o plangere penala, da, ar fi trebuit sa primiti si dvs Ordonanta de clasare, daca nu ati dobandit o astfel de calitate, poate au retras plangerile foarte repede si nici macar nu au apucat cei de la parchet sa emita ordonanta de efectuare in continuare a urmaririi fata de dvs, ca sa dobanditi calitatea de suspect, atunci nu primiti. In ceea ce priveste cauza la care va referiti, cel mai probabil e vorba de un alt dosar.
Georgiana Petrov - Cabinet de avocat, Avocat
Buna ziua!
Este într-adevăr un alt dosar, fiind numărul de înregistrare și anul diferit, iar cele doua persoane au primit împreună, pe aceeași adresa, aceasta înștiințare.
Ei nu își aduc aminte sa fi fost implicați ulterior în fapte de natura penala, ce ar constitui actualul numar de dosar,înregistrat în competenta parchetului de pe lângă tribunal.
Dacă acel număr de dosar ar fi referitor la aceiași speță, indiferent de ce acte procedurale sunt, nu trebuia sa primesc și eu înștiințare?

Georgiana Petrov - Cabinet de avocat a scris:

Buna ziua, in principiu daca ati avut calitatea de parte, sau subiect procesual principal, deci aceea de suspect sau inculpat, deci nu doar de persoana fata de care s-a formulat o plangere penala, da, ar fi trebuit sa primiti si dvs Ordonanta de clasare, daca nu ati dobandit o astfel de calitate, poate au retras plangerile foarte repede si nici macar nu au apucat cei de la parchet sa emita ordonanta de efectuare in continuare a urmaririi fata de dvs, ca sa dobanditi calitatea de suspect, atunci nu primiti. In ceea ce priveste cauza la care va referiti, cel mai probabil e vorba de un alt dosar.

IndigoVibe, utilizator
Doar daca aveti calitatea de parte sau subiect procesual principal, v-am explicat. Nu este suficient sa fiti doar persoana acuzata de infractiune. Pentru a avea calitatea de parte sau subiect procesual era nevoie sa fie facute anumite acte procesuale.
Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Georgiana Petrov - Cabinet de avocat a scris:

Doar daca aveti calitatea de parte sau subiect procesual principal, v-am explicat. Nu este suficient sa fiti doar persoana acuzata de infractiune. Pentru a avea calitatea de parte sau subiect procesual era nevoie sa fie facute anumite acte procesuale.

Totusi dacă ar fi fost vorba de vreo disjungere(ma gandeam) a unei cauze, de catre un parchet pentru solutionarea cauzei respective de către un alt parchet, părțile principale sunt înștiințare de catre parchetul care a dispus dijungerea sau de catre parchetul unde a fost trimis spre solutionare ?
În practica care este procedura?
Menționez ca părțile vătămate în speța descrisa au fost citate de mai multe ori în vederea audierii, înainte sa își retragă plângerea prealabilă insa nu s-au prezentat niciodată.
Mulțumesc!
IndigoVibe, utilizator