avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se poate demonstra vina in cazul unui atac pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se poate demonstra vina in cazul unui atac pe strada atunci cand martorii nu vor sa depuna marturie?

Salutari,

Primul meu post, multumiri anticipate pentru raspunsuri.
Am fost atacat pe strada de o persoana cunoscuta, care a incercat in felul asta sa ma intimideze deoarece am aflat niste lucruri compromitatoare despre ea.
De fatza au fost intamplator doi martori (un cuplu), care insa au refuzat sa vina ca martori in cazul uui proces, deoarece ei sunt cunostine comune, atat mie cat si atacatorului.

Cum pot proceda in cazul unui proces, daca martorii vor sa ramana neutri?

Precizez ca in urma atacului am avut mana in ghips 7 zile si inca 7 zile in fasha elastica. Am fishele de la spital (nu am fost internat), radiografia si constatarea Institutului de Medicina Legala.

Reivian

PS: Daca am postat gresit subiectul, va rog sa-l mutati la categoria potrivita.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 15:10, 12 Ianuarie 2010
Din pacate, in lipsa altor mijloace de proba, nu aveti cum sa demonstrati vinovatia persoanei acuzate in conditiile in care martorii refuza sa dea vreo declaratie! Este adevarat ca aveti constanatrea medico-legala, dar aceasta expertiza atesta faptul ca dumneavoastra ati suferit o agresiune, dar doar martorii pot atesta cine este autorul acesteia.
Poate totusi ii convingeti ca ar fi moral sa nu lase astfel de fapte nepedepsite!

Av. Claudiu Sorin Feteanu
In situatia dvs fara martori este foarte greu de divedit ca x a fost atacatorul.

Daca dvs vreti sa-i chemati pe cei 2 ca martori, insistati in plangerea prealabila sa fie ascultati de organele de urmarire penala in aceasta calitate. Daca nu se vor prezenta vor fi amendati.
Potrivit dispozitiilor legale persoanele chemate pentru a fi ascultate in calitate de martor sunt obligate sa declare tot ceea ce stiu.

Alte posibilitati, nu prea aveti. Poate se razgandesc totusi.
Va doresc bafta
In ce priveste treaba cu martorii cred ca v-ati lamurit.
Sunteti sigura insa ca evenimentul nefericit nu a fost surpins si de camerele de luat vederi ale vre-unei firme care dispune de astfel de mijloace de supraveghere?
Multumesc pentru raspunsurile rapide.
Nu sunt sigur daca a fost inregistrat de camerele de luat vederi, deoarece s-a petrecut pe strada.

Domnule Claudiu Feteanu, ce alte mijloace de proba ar putea fi luate in calcul?

Chestiunea e ridicola legislativ, asta ar insemna sa mergem numai in grupuri pe strada, ca sa avem martori?!
In cazul asta cunosc agresorul, dar daca agresiunea era din partea unui necunoscut?

Reivian
Pt domnul/doamna ,,revivian,, puteti detalia putin problema?
imprejurarile in care au avut loc/ faptul in sine ..samd.?

Alte discuții în legătură

Intrebare ... un rasp v-as ruga mihaela_mimi_ro mihaela_mimi_ro [/b]Am mai vb despre cazul acesta: in timp ce ma deplasam spre casa impreuna cu mama, sora si inca o cunostinta, am fost urmarite si asteptate la loc in care ... (vezi toată discuția)
Supraveghere video faniqastefan faniqastefan Buna ziua Intentionez sa instalez o camera de supraveghere video pentru locul unde parchez autoturismul personal, in urma deselor acte de vandalism din zona, ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea video din masina - proba in caz accident farkerr farkerr inregistrarea provenita de la o camera video amplasata in interiorul masinii constituie proba in cazul unui accident ? (vezi toată discuția)