avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua , in legătura cu legea 118/2019 ... exista ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua , in legătura cu legea 118/2019 ... exista vreo cale ...

Buna ziua , in legătura cu legea 118/2019 ... exista vreo cale de atac ?
Au trecut 35 de ani de când am fost condamnat ,fără alte antecedente penale , nici măcar o amenda ... cazierul curat ...pot deschide un proces pt ca mi se pare un abuz sa fiu chemat după atâți ani la Poliție pt amprente , probe și poze ?
Va rog sa ma ajutați cu o părere .
Cel mai recent răspuns: mdorinn , utilizator 15:02, 15 Iulie 2022
Buna seara,

In forma actuala a legii, chiar daca a intervenit reabilitarea, tot sunteți înscris în Registru.

A fost sesizată Curtea Constituțională cu privire la problema înscrierii în registru a pers reabilitate și s-a format dosarul nr. 2398D/2020, in care urmează să se pronunțe. Puteți urmări parcursul lui pe site ccr.

Până la o pronunțare favorabilă a Curții Constituționale, puteți fi șters din evidențele registrului daca erați minor la data comiterii faptei/săvârșită in străinătate și nerecunoscuta in România.
Ultima modificare: Vineri, 15 Octombrie 2021
Andreea Dana Fodor , Avocat
Pana la pronunțarea Ccr , exista vreo cale legală sa amân prelevarea de probe , fotografierea și amprentarea ?
Am fost contactat telefonic de la Poliție și urmează sa stabilim o întâlnire .
Va mulțumesc mult !

Andreea Dana Fodor a scris:

Buna seara,

In forma actuala a legii, chiar daca a intervenit reabilitarea, tot sunteți înscris în Registru.

A fost sesizată Curtea Constituțională cu privire la problema înscrierii în registru a pers reabilitate și s-a format dosarul nr. 2398D/2020, in care urmează să se pronunțe. Puteți urmări parcursul lui pe site ccr.

Până la o pronunțare favorabilă a Curții Constituționale, puteți fi șters din evidențele registrului daca erați minor la data comiterii faptei/săvârșită in străinătate și nerecunoscuta in România.

Teoretic, puteți considera înștiințarea scrisă drept act administrativ și formula plângere prealabilă, solicitand unitătii emitente revocarea actului, cerere care e posibil sa se respingă.

Dupa acest pas, puteti contesta in contencios administrativ și solicita suspendarea executării actului administrativ. Sunt șanse destul de mari sa fie respinsă o asemenea cerere, însă ați obține timp până la soluția CCR (care poate fi/nu favorabila).

In plus, la acest moment, nu as vedea ce ați mai putea face. Am înțeles că a fost sesizat și avocatul poporului
Buna seara ,
Am fost la sediul Poliției și am fost întrebat dacă sunt de acord sa îmi preleveze probe , amprente și fotografii, iar eu am răspuns ca nu vreau sa obstrucționez organul de Poliție și am cerut sa -mi dea in scris ca sunt constrâns și fac tot ce zic ei . Polițiști au zis ca o sa fiu contact in 1-2 săptămâni , ca sa poată vorbi cu Comandantul .
In cazul schimbării legii de Ccr , o sa pot sa-mi caut dreptate in instanța ?
Buna ziua,
Daca solutia CCR va fi una favorabila, veti putea sa va adresati directiei de politie - serviciul caziere din judetul locului dvs de nastere (in prima faza, iar in cazul unui refuz, instantei de judecata din raza domiciliului dvs.)

Alte discuții în legătură

Drept penal legea 118 din 2019 ref. registrul national automat etc . rog ... radutel radutel Legea 118 din 2019 ref. registrul national automat etc . Rog opinie referitoare la posibilitatea refuzului prelevarii de probe biologice , amprente , etc . Pe ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am și eu o întrebare. tatăl meu a săvârșit ... SNACK88 SNACK88 Bună ziua. Am și eu o întrebare. Tatăl meu a săvârșit o condamnare în urma cu cel puțin 35 de ani în urma . Cum este posibil ca după atât timp sa ... (vezi toată discuția)