Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua , in legătura cu legea 118/2019 ... exista ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua , in legătura cu legea 118/2019 ... exista vreo cale ...

Buna ziua , in legătura cu legea 118/2019 ... exista vreo cale de atac ?
Au trecut 35 de ani de când am fost condamnat ,fără alte antecedente penale , nici măcar o amenda ... cazierul curat ...pot deschide un proces pt ca mi se pare un abuz sa fiu chemat după atâți ani la Poliție pt amprente , probe și poze ?
Va rog sa ma ajutați cu o părere .
Buna seara,

In forma actuala a legii, chiar daca a intervenit reabilitarea, tot sunteți înscris în Registru.

A fost sesizată Curtea Constituțională cu privire la problema înscrierii în registru a pers reabilitate și s-a format dosarul nr. 2398D/2020, in care urmează să se pronunțe. Puteți urmări parcursul lui pe site ccr.

Până la o pronunțare favorabilă a Curții Constituționale, puteți fi șters din evidențele registrului daca erați minor la data comiterii faptei/săvârșită in străinătate și nerecunoscuta in România.
Andreea Dana Fodor , Avocat
Pana la pronunțarea Ccr , exista vreo cale legală sa amân prelevarea de probe , fotografierea și amprentarea ?
Am fost contactat telefonic de la Poliție și urmează sa stabilim o întâlnire .
Va mulțumesc mult !

Andreea Dana Fodor a scris:

Buna seara,

In forma actuala a legii, chiar daca a intervenit reabilitarea, tot sunteți înscris în Registru.

A fost sesizată Curtea Constituțională cu privire la problema înscrierii în registru a pers reabilitate și s-a format dosarul nr. 2398D/2020, in care urmează să se pronunțe. Puteți urmări parcursul lui pe site ccr.

Până la o pronunțare favorabilă a Curții Constituționale, puteți fi șters din evidențele registrului daca erați minor la data comiterii faptei/săvârșită in străinătate și nerecunoscuta in România.

Teoretic, puteți considera înștiințarea scrisă drept act administrativ și formula plângere prealabilă, solicitand unitătii emitente revocarea actului, cerere care e posibil sa se respingă.

Dupa acest pas, puteti contesta in contencios administrativ și solicita suspendarea executării actului administrativ. Sunt șanse destul de mari sa fie respinsă o asemenea cerere, însă ați obține timp până la soluția CCR (care poate fi/nu favorabila).

In plus, la acest moment, nu as vedea ce ați mai putea face. Am înțeles că a fost sesizat și avocatul poporului
Buna seara ,
Am fost la sediul Poliției și am fost întrebat dacă sunt de acord sa îmi preleveze probe , amprente și fotografii, iar eu am răspuns ca nu vreau sa obstrucționez organul de Poliție și am cerut sa -mi dea in scris ca sunt constrâns și fac tot ce zic ei . Polițiști au zis ca o sa fiu contact in 1-2 săptămâni , ca sa poată vorbi cu Comandantul .
In cazul schimbării legii de Ccr , o sa pot sa-mi caut dreptate in instanța ?
Buna ziua,
Daca solutia CCR va fi una favorabila, veti putea sa va adresati directiei de politie - serviciul caziere din judetul locului dvs de nastere (in prima faza, iar in cazul unui refuz, instantei de judecata din raza domiciliului dvs.)