Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara! Mi-ar fi de ajutor un sfat de-al dvs. Am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara! Mi-ar fi de ajutor un sfat de-al dvs. Am primit in ...

Buna seara! Mi-ar fi de ajutor un sfat de-al dvs. Am primit in septembrie 2020 o amenda la circulatie pentru viteza, nu am stat sa semnez si am cerut sa-mi fie trimis procesul verbal acasa. Nu am primit nimic timp de 9 luni, adica nu mi-a fost comunicat procesul verbal la domiciliu, potrivit legii. Am aflat despre existenta amenzii in momentul in care am vandut masina si a trebuit sa aduc toate taxele si datoriile la zi, fiind nevoit sa achit inclusiv amenda despre care practic si uitasem. Am contestat imediat legalitatea acestui proces verbal la judecatoria sectorului 6, explicand toate acestea insa mi s-a respins contestatia. Doresc sa fac apel si v-as ruga sa ma indrumati ce trebuie sa fac. Daca mai are sens sa ma apar in acest mod, invocand faptul ca nu procesul verbal nu mi-a fost comunicat, iar Politia m-a pus in fata faptului implinit fara sa respecte legea. Va mutumesc frumos!
Manuela Rășină, administrator