avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum calculez pretul de vanzare?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum calculez pretul de vanzare?

Cum calculez pretul de vanzare?
Detin un SRL platitor TVA. Doresc sa achizitionez produse hand-made de la pers. fizica si sa le vand pe un marketplace. Fiind la inceput de drum, nu stiu cum sa calculez pretul de vanzare si ce se intampla cu TVa-ul in firma?
Ex.
Pret achizitie de la pers. fizica=100 lei
Adaos comercial = 30%
Comision marketplace = 20%
Taxa transport = 20 lei
Comision marketplace pe transport = 20%
Pret vanzare = ?
TVA = ? si ce fel deductibil sau nu?

Multumesc anticipat, sper sa se inteleaga problema.


Alte discuții în legătură

Vanzare marfuri in regim consignatie Gargaritaa Gargaritaa Buna seara, va rog daca se poate sa ma ajutati. Vreau sa vand intr-un SRL produse achizitionate de la diverse persoane fizice(hand made). Va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Companie neplatitoare de tva userSRL userSRL Buna ziua. Doresc sa deschid o firma de comert electronic si sunt cam nelamurit in ceea ce priveste TVA-ul. Daca am sa declar compania neplatitoare de TVA ... (vezi toată discuția)
Lamurire tva intracomunitar..? TRASNET TRASNET Am un SRL, sunt platitor de TVA, inscris in Romania. Achizitionez marfa pentru revanzare pe factura fara TVA de la firme platitoare de TVA din Ungaria. De ... (vezi toată discuția)