Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu stiu ...

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu stiu ce sa mai fac.
Am avut un credit bancar pe persoana fizica, neachitat, de aproximativ 8 ani ultima plata.
Am si un PFA de vreo 10 ani, cu activitate, pe care am un credit si zilele acestea se va inchide prin achitarea lui, fara probleme, rate la timp, etc.
Insa, pe PFA am niste terenuri si cladiri ipotecate la acest ultim credit.
In momentul in care voi achita creditul si se va ridica ipoteca de pe aceste imobile, exista riscul ca prima banca unde am avut creditul neachitat sa imi execute bunurile de pe PFA?
Am inteles ca s-a modificat legea cu patrimoniul de afectatiune, etc...nu stiu prea bine.
Stiam ca pentru datoriile persoanei juridice pot fi executate si veniturile/bunurile persoanei fizice, dar nu si invers.
Va multumesc frumos!
maryana2021, utilizator