avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc de parcare în fața blocului.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc de parcare în fața blocului.

M-am mutat acum un an într-un bloc unde locurile de parcare din fața blocului erau deja atribuite locatarilor și nu numai. Având mașină dar și un fiu cu handicap grav care, deși merge singur ținut de mână, mersul este greoi și anevoios, am încercat să obțin un loc de parcare în fața blocului, cât mai aproape de ieșirea din bloc, care părea neatribuit cuiva și folosit de cine apuca. Mergând la administrația orașului mi s-a spus că locul respectiv aparținea deja unei familii din blocul meu, familie care are un singur copil minor dar și încă două locuri de parcare pentru cele două mașini din posesie, deci în total trei cu cel solicitat de mine. Vreau să vă întreb cum se poate și dacă este legal ca o singură familie ( într-un singur apartament ) să dețină trei locuri de parcare iar eu, cu un bolnav cu handicap de gr I grav, să nu pot avea unul ?
Ultima modificare: Joi, 2 Decembrie 2021
Miliade, utilizator
Cel mai recent răspuns: anatiti , utilizator 10:57, 8 Decembrie 2021
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este posibil atat timp cat interesul autoritatii publice locale este sa obtina bani la buget si sa raspunda cererilor loc parcare in ordinea solicitarilor
Eu întrebam cum se poate ca unui apartament să i se atribuie 3 locuri de parcare, și altuia niciunul , indiferent dacă a făcut solicitare înaintea mea sau nu. Bineînțeles că și eu aș plăti taxa aferentă administrației locale, nu solicit nici o gratuitate sau favor.

ynocentta a scris:

Este posibil atat timp cat interesul autoritatii publice locale este sa obtina bani la buget si sa raspunda cererilor loc parcare in ordinea solicitarilor

Ultima modificare: Vineri, 3 Decembrie 2021
Miliade, utilizator
Solicitati primariei de care apartineti hotararea consiliului local de atribuire a locurilor de parcare.
Alocarea locurilor de parcare se face de catre serviciul din orimarie in ordinea solicitarilor
Fiecare autoritate publica locala prin HCLM dispune norme/reguli pentru alocare locuri de parcare,norme care pe pe parcursul timpului pot fi modificate
Exista multe orase in tara unde initial primaria a alocat unui solicitant unu sau mai multe locuri de parcare,ulterior prin majorarea numarului de vehicule au dispus norme pentru alocare un singur loc de parcare pentru fiecare solicitant
Eu întrebam cum se poate ca unui apartament să i se atribuie 3 locuri de parcare, și altuia niciunul

Se poate foarte simplu ,motivat de faptul ca vecinul locuieste inaintea dv cand existau locuri de parcare libere
Păi nu este chiar așa... Hotărârea Nr 955/2004, art 24, alineatul 3, prevede alocarea unui SINGUR loc de parcare pentru UN apartament. Vecinul deține 3 locuri și locuiește, evident, într-un singur apartament, de aceea întrebam cum de se încalcă legea atat de flagrant și cine ne reprezintă nouă interesele, când încă se face abuz de nepotisme.

ynocentta a scris:

Alocarea locurilor de parcare se face de catre serviciul din orimarie in ordinea solicitarilor
Fiecare autoritate publica locala prin HCLM dispune norme/reguli pentru alocare locuri de parcare,norme care pe pe parcursul timpului pot fi modificate
Exista multe orase in tara unde initial primaria a alocat unui solicitant unu sau mai multe locuri de parcare,ulterior prin majorarea numarului de vehicule au dispus norme pentru alocare un singur loc de parcare pentru fiecare solicitant
Eu întrebam cum se poate ca unui apartament să i se atribuie 3 locuri de parcare, și altuia niciunul

Se poate foarte simplu ,motivat de faptul ca vecinul locuieste inaintea dv cand existau locuri de parcare libere

Alte discuții în legătură

Buna seara! am o intrebare: din toamna s-a inceput marcarea locurilor ... RamonaVM RamonaVM Buna seara! Am o intrebare: Din toamna s-a inceput marcarea locurilor de parcare la blocul in care locuiesc. Am depus cererea si actele, mentionez ca tatal ... (vezi toată discuția)
Buna seara. spuneti-mi, va rog, intr-un cartier cu blocuri la ... Elenam24 Elenam24 Buna seara. Spuneti-mi, va rog, intr-un cartier cu blocuri la cate mașini are dreptul de a parca o singura persoana, pe persoana fizica si cate pe persoana ... (vezi toată discuția)
Parcarea din spatele blocului Locatarul de la bloc Locatarul de la bloc am parcat masina din anul 2000, anul acesta primaria a trasat locuri de parcare , vecinul de la cealalta scara are 2 masini, si acum parcheaza si pe locul ... (vezi toată discuția)