avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum si cand se face plata sumelor datorate de o II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum si cand se face plata sumelor datorate de o II

Bună ziua!
Mi-este neclar dacă de când apărut declarația unică mai aștept sau nu impunerea de plată de la ANAF sau pur și simplu plătesc în contul trezoreriei suma datorată conform declarației.
Până acum 2 ani, primeam de la ei ce sumă am de plată, din 2020 nu am mai primit nimic.
Mulțumesc!
Ultima modificare: Luni, 10 Ianuarie 2022
Iulian MANEA, Contabil
Cel mai recent răspuns: mrays99 , utilizator 15:03, 17 Decembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Incepand cu veniturile anului 2018 nu se mai emite de ANAF decizie de impunere . Se platesc sumele declarate prin Declaratia unica pana la 25 a anului urmator celui de realizare a venitului . Exemplui : pt Decalaratia unica pentru anul 2020 ( cu termen de depunere 25.05.2021 ) plata se facea pana la 25.05.2021 ( termen de declarare si plata).
Buna seara,

Se depune Declarația unica in termen de 30 de zile de la începerea unei activități , pentru veniturile pe care le estimați că le obțineți in 2021 de exemplu. Ulterior, depuneți Declarația unica până pe 25.05.2022 pentru anul 2021 cu veniturile efectiv realizate în 2021.
Depuneți așadar Declarația unica o data pe estimat și ulterior pe realizat.
Pentru declarare va trebuie user și parolă pentru depunere online pe CNP ul dvs.
Multumesc mult pentru raspuns! Se pare ca am ratat toate platile din 2019 (pt 2018), 2020 (pt 2019) si 2021 (pt 2020). Oare nici asa ANAF nu se sesizeaza, sa imi spuna ca-s ametita si ca am ceva de plata (intr-adevar, nu e o suma mare, dar totusi...)
Ma astept la un moment dat sa imi apara niste penalizari de intarziere undeva. Dar acum ma intreb unde...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca aveti SPV ( spatiu privat virtual ) puteti vedea acolo sumele de plata si eventuale SOMATII si TITLURI EXECUTORII pentru sume datorate si neachitate.
Daca nu , doar daca mergeti la ANAF si cereti situatia datoriilor .
Tocmai asta ma nelinisteste, eu nu am facut nicio plata din 2020 (cand am platit darile pt 2019) si cu toate acestea nu imi apare nimic nici in spv nici pe ghiseul.ro.

Alte discuții în legătură

Sunt if format din doua persoane cristy1110 cristy1110 Sunt IF format din doua persoane si am niste neclaritati, dupa cum urmeaza: 1. In 2020 am depus declaratiile pt 2019 (bilant) si 2020 (estimativ) . In prima ... (vezi toată discuția)
Obligatii de plata spv paultrefu paultrefu Buna ziua! Am depus pe 29 ianuarie 2020 declaratia unica iar astazi am solicitat Obligatiile de plata din SPV pentru a vedea ce am de platit. Precizez ca ... (vezi toată discuția)
Rectificativa 112 buna ziua, pot depune acum rectificativa la ... ionela11 ionela11 rectificativa 112 Buna ziua, Pot depune acum rectificativa la 112 aferent lunii dec 2021?, nu mi-a calculat CASS la dividentele ridicate in 112...si ... (vezi toată discuția)